PPC

Banner vs. responzívna reklama. Čím lepšie oslovíte potenciálnych zákazníkov?

7. apríla 2020

Predtým, ako začnete vytvárať reklamu v Google Ads, alebo sa len zamýšľať nad tým, či váš marketér vybral správny typ obsahovej reklamy, je dobré prejsť si výhody a nevýhody grafických formátov a uvedomiť si, za akým účelom tieto kampane tvoríte. Podľa toho môžete určiť, ktorý typ reklamy je pre vás vhodný.

V tomto článku si spoločne prejdeme pre a proti používania klasickej obsahovej siete, teda bannerov, a to v najmodernejšej podobe AMPHTML bannerov, ktoré obsahová sieť umožňuje, a responzívnej reklamy, ktorá vzniká na základe dodaných podkladov automaticky vygenerovanej reklamy. Odpovieme si tak na otázky: Ktorý formát je pútavejší a ktorý je lacnejší? Ktorý formát je vhodnejší pre výkonnostné kampane a ktorý pre brandové? Ako sa dajú obidva typy grafických reklám optimalizovať?

Content je kráľ

Na známej poučke „Obsah je kráľ“ sa nič nezmenilo a v budúcnosti sa s veľkou pravdepodobnosťou ani meniť nebude, a to bez ohľadu na marketingový kanál. Obsah je oznámenie, obsah je to, čo zaujme a donúti k akvizícii. Pre naše porovnanie v tomto najdôležitejšom súboji vyhrávajú na plnej čiare o niekoľko priečok AMPHTML bannery, teda bannerová reklama.

Pre svoje plné možnosti grafického využitia môžeme využiť všetku kreativitu človeka a vyjadriť ju ako v obrázkoch, tak v animáciách. Tu teda záleží predovšetkým na kvalite prípravy a spracovania. Na rozdiel od bannerov, responzívne reklamy sú graficky veľmi obmedzené. Sú doplnené o nami pripravený text a preddefinovaný button. Grafické vyjadrenie je jednoduché a nepôsobí na všetky naše zmysly.

BANNER vs. RESPONZÍVNA REKLAMA 1:0

Cena hrá rolu

Cena a čas. Často premieňame jedno za druhé. Ich väzba je v spoločnosti veľmi úzka. Či ide o cenu alebo čas, responzívna reklama má oproti bannerom navrch. Príprava responzívnych reklám je veľmi rýchla, dodáme základné podklady a systém vygeneruje reklamy. Máme rovno viac druhov a máme nastavené zacielenie s jasne danými formátmi.

Na rozdiel od toho sú bannerové reklamy časovo veľmi náročné. Musíme grafiku vytvoriť, a to hneď v niekoľkých formátoch, čo samo o sebe vyžaduje dlhú prípravu. Vymýšľame koncept a potom sa púšťame do realizácie tvorby. Tým to ale nekončí, ďalej musíme vytvoriť kampane a nastaviť zacielenie. Vektorové AMPHTML bannery, ktoré sú vďaka tomu plne responzívne, môžeme umiestniť takmer všade. Práca berie čas a čas sú peniaze. Celkovo sa teda dá povedať, že u najmodernejších formátov ako sú AMPHTML bannery platíte za kvalitu.

BANNER vs. RESPONZÍVNA REKLAMA 1:1

Kvalita zobrazenia

AMPHTML sú veľmi malé dátové súbory a ako také sa načítavajú veľmi rýchlo. Vďaka tomu uvidí vysokokvalitnú reklamu veľa ľudí, ktorí by inak stránku opustili pred jej načítaním. Oproti tomu responzívne reklamy sú automaticky vkladané a majú vysoký dosah. Po tom, čo nastavíme cielenie AMPHTML, môžeme aj tie zobrazovať takmer všade rovnako ako responzívne reklamy, napríklad v aplikáciách, na weboch či iných priestoroch pre bannerovú reklamu. Nie je ale možné ich automatizovať ako responzívne reklamy.

BANNER vs. RESPONZÍVNA REKLAMA 2:2

 

Metriky v Google Ads a Google Analytics

Grafické reklamy sú celkovo vhodné pre brand, majú vysoký počet zobrazení a vďaka menšiemu prekliku malej CTR (miera prekliku). Výhoda responzívnych reklám je rýchla úprava textu v banneroch, to znamená rýchlo uskutočnené A/B testovanie. Kvalitnou optimalizáciou potom môžeme zvyšovať ako CTR, tak konverzný pomer.

Reálne sa dá povedať, že vďaka lepšej grafike animovaných AMPHTML bannerov viac upútavajú, chodia cez ne kvalitnejšie návštevy, to môžeme vidieť v Google Analytics pod metrikami času strávenom na webe, či počtu stránok na reláciu. Počet zobrazení je v oboch prípadoch viac menej rovnaký, pri AMPHTML banneroch záleží na nastavení, celkovo je ale menej zoptimalizovatelný ako responzívna reklama.

BANNER vs. RESPONZÍVNA REKLAMA 3:3

Čo nám z toho teda vyplýva?

Hoci sa môže niekomu zdať jeden spôsob lepší ako druhý, celkovo ide skôr o zameranie a cieľ kampane. Ak vytvárate brandové kampane, ktoré sú pre obsahovú sieť typické, zvoľte radšej bannery. Brand má mať jasné oznámenie a záleží na pútavosti, ktorými responzívne reklamy toľko neoplývajú.

Vyhrajte sa s kvalitnými bannermi, ak ich nezvládnete vyrobiť sami, nechajte si ich vytvoriť od profesionálnych grafikov, ktorí majú s tvorbou bannerov a animácií skúsenosti. Ak ale chcete podporiť obsahovú sieť a  výkon, dajte prednosť responzívnej reklame, ktorá je silná predovšetkým pre svoju jednoduchosť, rýchlu možnosť kvalitnej a nenáročnej optimalizácii, ktorá sa hodí k dosahovaniu konverzií. Pokiaľ do svojej stratégie zapájate remarketing, určite dajte prednosť bannerovým reklamám, ktoré sú voľne nastaviteľné a v rámci remarketingu sa s nimi môžete naozaj vyhrať.

Čo takto osloviť zákazníkov a v ďalšej sade bannerov im pripomínať, že si nič nekúpili? Čo sa v prvom banneri pýtať na otázku a v ďalšej remarketingovej sade im odpovedať? Môžete vytvoriť mnoho zaujímavých graficky vycibrených remarketingových stratégií, ktoré dovedú zákazníka až ku konverzii. Pri banneroch a animáciách sa fantázii medze nekladú.

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.