fbpx

Novinky

Januárové InveHity

23. januára 2020

Začiatok roka zvyčajne nebýva plodný na zmeny, či novinky, avšak zopár sa ich v online svete našlo aj teraz. Americká vláda zakázala popoulárnu sociálnu sieť Tik Tok, Facebook a Twitter rušia účty a v Google Ads je dostupný nový simulátor. No a to nie je všetko. Potešíme aj e-shopárov.

Koniec rozšíreniam o správu

Google v decembri oznámil koniec obľúbenému rozšíreniu o správy, prostredníctvom ktorého mohli zákazníci jednoducho cez mobil poslať správu spoločnosti. Oficiálne by malo toto rozšírenie skončiť 27. januára, od kedy už nebude možné vytvoriť nové rozšírenie a ani upravovať už existujúce.

Štatistiky a data tohto rozšírenia budú ešte k dispozícii aj po tomto termíne. Ako náhradu za toto rozšírenie odporúčame firmám využiť rozšírenie o volanie alebo si nastaviť nový typ rozšírenia – rozšírenie o formulár.

Nový bid simulátor

Ďalší nový simulátor je dostupný v Google Ads. Ide prvýkrát, kedy bude k dostupnosti simulátor pre inteligentú Smart stratégiu tROAS – návratnosť výdavkov na reklamu. Tento nový simulátor zobrazovať vzťah medzi cieľovým tROAS a vybranými kľúčovými metrikami. Pomocou tohto nástroja budeme vidieť, ako napr.

Zvýšenie budget ovplyvní cieľovú návratnosťinvestícií danej kempane. Simulátor bude používať údaje z aukcií na základe posledných 7 dní.

Social 

Messenger sa dáva do vzťahu s Facebookom

V roku 2015 prišla na trh možnosť zaregistrovať sa na Messenger bez nutnosti registrácie na Facebooku. Tomu je koniec. Platforma ku koncu roka zaviedla zmenu s cieľom jednoduchšieho prístupu na Messenger. Otázkou ale je, čo je jednoduchšie na tom, musieť sa registrovať na Facebooku.

Americká armáda zakazuje Tik Tok

Zamestnanci armády sa už na vládnych zariadeniach na krátkych videách nepobavia. Rovnako ako ich predchodca v zákaze americké námorníctvo. Nerobia tak ale pre zvýšenie disciplíny, ale kvôli ochrane osobných údajov. Obávajú sa totiž prepojenia Tik Toku s čínskou vládou prostredníctvom materskej ByteDance.

YouTube pridáva novú funkciu

Reaguje tak na sťažnosti týkajúce sa porušovania autorských práv. Cieľom YouTube je ľahšie vyriešiť nároky na autorské práva v službe YouTube Studio. Problémy totiž spôsobovali časté upozornenia na porušenie autorských práv s inými subjektmi, ktorí tvrdili, že boli vo videách použité ich pôvodné materiály. Jedinou možnosťou bolo doposiaľ úplné odstránenie videa.

YouTube preto zaviedol funkciu Asistované orezanie. Tvorcovia tak budú môcť orezať akýkoľvek obsah chránený autorskými právami a nebudú tak musieť video vymazať.

Facebook a Twitter odstraňujú účty

Platformy začali vyšetrovanie zamerané na zmanipulované účty s cieľom ovplyvniť politické konanie. Twitter zrušil 5 929 účtov zo Saudskej Arábie. Facebook 39 účtov, 344 stránok a 13 skupín, ako aj 22 účtov na Instagrame. Všetky mali byť súčasťou domácej siete zameranej na Gruzínsko.

Okrem toho odstránili 610 účtov, 89 strán, 156 skupín a 72 účtov Instagramu pochádzajúcich z USA a Vietnamu. Tie sa mali zameriavať na politiku USA a cieliť na vietnamské, španielske a čínsky hovoriace publikum. Zistilo sa, že účty sú prepojené s Epoch Media Group a vytvorené boli umelou inteligenciou.

SEO

Najnovšia aktualizácia Google

Pokiaľ ste v predchádzajúcich dňoch na vašej stránke zaznamenali nečakané zmeny v rámci umiestňovania vo výsledkoch vyhľadávania, pravdepodobne to spôsobila najnovšia aktualizácia Google, ktorá bude veľká. Nesie názov „January 2020 Core Update“, no a podobné updaty zvyknú mať veľký vplyv na zmeny vo vyhľadávaní.

Momentálne však nie sú známe konkrétne údaje o aktualizácii, no posledný update zo septembra 2019 nastupoval postupne a nebol tak intenzívny. Čo všetko aktualizácia prinesie, sa dozvieme v nasledujúcich dňoch.

Populárne produkty

Google spúšťa veľmi zaujímavú vychytávku, ktorú ocenia všetci „e-shopári“. Ide o novú funkciu organického vyhľadávania „Popular Products“, ktorá bude fungovať na princípe Google Shopping. „Populárne produkty“ sa budú zatiaľ týkať oblečenia, obuvi a doplnkov a budú dostupné len na mobilných zariadeniach v USA a Indii.

Minulý rok Google nahradil pôvodný pokus o ekologické nakupovanie online, s názvom Froogle, reklamami. V prípade populárnych produktov sa ekologické nakupovanie vracia do výsledkov vyhľadávania. Zvyčajne sa tieto produkty zobrazujú na druhom alebo treťom mieste pri rolovaní nadol po stránke, pod reklamami a jedným alebo dvomi organickými výsledkami.

 

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.