Novinky

Júlové InveHity

22. júla 2020

Leto máme v plnom prúde a s príchodom horúcich slnečných dní sa ľudia rozdelili na dve skupiny – tí, ktorí sú namotivovaní a slnko im dodáva energiu a tí, ktorí majú horúčav plné zuby a vytrvalo čakajú na jeseň. My patríme k prvej skupine a prinášame vám pravidelné horúce novinky zo sveta online marketingu aj tento mesiac.

PPC

Instagram nahrádza kartu aktivity kartou Nákupy

V rámci globálneho testu bude tradičná ikonka srdca v navigačnej ponuke Instagramu nahradená ikonkou nákupnej tašky. Kliknutím sa dostanete do sekcie Instagram Shop, ktorá bola predstavená už v máji. Túto funkciu budú mať k dispozícii vybraní používatelia Instagramu z celého sveta, doteraz bola k dispozícii iba v USA.

Reklamný formát 3D Swirl od Google je dostupný v DV360

Swirl, interaktívny formát reklamy v obsahovej sieti pre mobilné zariadenia, ktorý spoločnosť Google začala testovať minulý rok, je teraz dostupný po celom svete pre zákazníkov Display & Video 360. Používatelia môžu v reklamách Swirl otáčať, približovať a rozširovať prvky 3D. Google v oznámení uviedol, že medzi značky, ktoré reklamy testujú, patria Purina, Nissan, Adidas a Belvedere Vodka.

Zmena výzoru responzívnych bannerov

Už ste si možno aj vy pri vytváraní nových bannerových kampaní všimli, že je teraz možné využiť nové možnosti zobrazovania vašich bannerov. Môžete využiť automatické vylepšenia rozloženia vašich reklám, a takisto z obrázkov a textov spraviť automaticky generované mini videjko. Vyzerá to naozaj super, určite odporúčame využiť a zapojiť tieto nové vylepšenia v rámci bannerových reklám.

Nové funkcie na zvýšenie predaja zo shopping kampaní na Googli

Nákupné kampane majú v týchto dynamických podmienkach na trhu čoraz významnejšie miesto. A aj to, že v reálnom čase dopytu užívateľa zobrazujeme presne cenu a produkt, ktorý užívateľ potrebuje a hľadá. Teraz sa testuje nová funkcia, ktorá by mala pomôcť shopping kampaniam lepšie rozlišovať medzi opakujúcimi sa objednávkami od existujúcich zákazníkov a úplne novými od nových zákazníkov prostredníctvom určenej hodnoty, ktorá sa priradí ku konverzii/nákupu od nového zákazníka. To nám umožní lepšiu optimalizáciu shopping kampaní.

Google Analytics s novými “predikciami” 

V novom Google Analytics App+Web je teraz možné vytvoriť nové prediktívne publikum. Napríklad pomocou tohto môžme vytvoriť publikum na ľudí, ktoré zahrnie používateľov s najvyšším potenciálom na nákup a následne na nich zacieliť lepšie reklamu. Pri vytváraní publík si môžete vybrať z navrhovaných publík od Google. 

Analyzujte aktivitu zákazníkov pomocou prediktívnych metrík 

Okrem vytvárania publika môžete pomocou predikčnej metriky analyzovať svoje údaje. Môžete napríklad zistiť, ktorá marketingová kampaň vám pomohla získať používateľov s najvyššou pravdepodobnosťou nákupu. Pravdepodobnosť nákupu používateľov z rôznych marketingových kampaní.

Social

Na Instagrame si môžete pripnúť komentáre

Začiatkom mája začal Instagram s testovaním možnosti pripnutia komentárov. Od júla je táto funkcia aktívna pre užívateľov globálne. V praxi to znamená, že môžete v hornej časti príspevku pripnúť niekoľko komentárov, ktoré sa zobrazia prvotne. Hlavnou výhodou je, že zvýraznenie pozitívnych komentárov ovplyvní ďalší vývoj konverzácie.

Pripínanie komentárov je primárne cielené na kontrolu a možnosť zvýraznenia tých najvhodnejších reakcií, pritom tie negatívne idú do úzadia. Keďže je táto funkcia nová je ešte potrebné pozorovať, akým smerom sa bude uberať v reáli.

Úspešnosť závisí aj od angažovanosti fanúšikov, niektorých môžu kladné reakcie motivovať k podpore, niektorí zas pocítia nenadväznosť komentárov. Ďalšou výhodou je možnosť využitia zvýraznenia často kladených otázok a odpovedí o produkte alebo
značke.

Facebook zaviedol možnosť zdieľať GIF

Na Facebooku si môžete nahrať GIF súbory bežným spôsobom ako obrázky alebo videá v news feede. Výhodou je, že sa nemusíte spoliehať na externé služby hostenia GIF. 

Facebook sa dlho obával zaviesť GIF na svoju platformu, dôvodom bola negatívna skúsenosť používateľov. Preto bolo využívanie tejto možnosti dlhodobo veľmi obmedzené. Uverejnenie animovaného obrázku bolo prvýkrát umožnené prostredníctvom teraz už dobre známej služby GIPHY. Neskôr prebehlo rozšírenie pre Stránky a komentáre. Aktuálne je funkcia zdieľania GIFov dostupná len pre stolné počítače, pre mobilné zariadenia zatiaľ nie.

SEO

Na prvý výsledok vyhľadávania Google klikne viac ako 25 % ľudí

Podľa novej štúdie spoločnosti Sistrix má prvý organický výsledok vo vyhľadávaní 28,5 % priemernú mieru prekliknutia na Google. Spoločnosť analyzovala vyše 80 miliónov kľúčových slov a miliardu výsledkov vyhľadávania, aby zistili, ako fungujú kliknutia vo vyhľadávaní Google. Miera prekliknutia Google (CTR – Click-through rate) určuje percentuálny podiel ľudí, ktorý ukazuje, ako často ľudia klikajú na výsledky vyhľadávania.

Na druhej pozícii sa priemerná miera prekliknutia výrazne zníži na 15,7 % a tretia pozícia má 11 %-né CTR. Nie je prekvapením, že desiata pozícia v službe Google má priemernú mieru prekliknutia 2,5 %.

Najnižšiu mieru prekliknutia majú komerčné vyhľadávania, pri ktorých sa zobrazuje funkcia Nákupy Google (13,7 %), alebo Reklamy Google (18,8 %).


Na druhej stránke bol výsledok CTR výrazne menší ako jedno percento pre každú pozíciu. Okrem toho sa používatelia málokedy dostanú na druhú stránku s výsledkami vyhľadávania. Preto sa v tejto analýze sústredili iba na prvú stránku. Znamená to, že ak sa na prvej stránke nenachádzate, používatelia Google vás nenájdu.

Google vytvára nový spôsob, ako zvýšiť návštevnosť prostredníctvom vyhľadávania obrázkov

Aktualizácia služby Obrázky Google vytvára pre majiteľov webových stránok nový spôsob, ako prostredníctvom svojich fotografií zvýšiť návštevnosť. 

Nová funkcia v Obrázkoch Google bola uvedená na trh tento týždeň v USA. Táto funkcia prináša rýchle informácie o tom, čo sa zobrazuje na fotografiách. Tieto informácie sa zobrazia po kliknutí pod fotografiami.

Podľa spoločnosti Google táto aktualizácia má pomôcť hľadajúcim podrobnejšie preskúmať informácie, ktoré hľadajú. Vďaka pridaným informáciám pod fotografiou by sa mala zvýšiť návštevnosť webovej stránky, na ktorej je obrázok zobrazený. Nemusí to byť však pravidlom, keďže informácie pod fotografiami môžu pochádzať z rôznych zdrojov.

Asi najlepšia časť tejto aktualizácie je, že nevyžaduje žiadne kroky zo strany vlastníkov stránok. Google zlepší vaše úryvky vyhľadávania obrázkov úplne sám.

WordPress a programovanie 

WooCommerce 4.1 s Marketing Hubom

Nový update WooCommerce 4.1 prichádza s Marketing Hubom priamo vo WordPresse. Má slúžiť ako pomôcka pre majiteľov obchodov, ktorí chcú osloviť viac zákazníkov a poskytnúť im na to nástroje. Na začiatok ponúka iba najpoužívanejšie rozšírenia, ale plánuje sa daľšie rozvíjanie. 

marketing hub wordpress woocommerce

Viac našich článkov nájdete aj na Marketeris.sk

 

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.