fbpx

SEO

Koronavírus a jeho vplyv na organickú návštevnosť. Mali by ste zmeniť vašu stratégiu SEO?

18. mája 2020

Keďže situácia COVID-19 neustále ovplyvňuje ľudí, podniky a komunity všade, vieme, že je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým zostať v kontakte so svojimi zákazníkmi. Preto sa možno pýtate:

  • Ako zvýšiť návštevnosť mojej stránky?
  • Ktorým témam sa mám venovať, aby som zaujal môjho zákazníka?
  • Ako sa zmenilo spotrebiteľské správanie?

Globálna pandémia, známa ako COVID-19, ovplyvňuje takmer všetky časti života na celom svete. Už nie je novinkou, že kvôli tomuto vírusu sme zmenili náš spôsob života. Musíme toto obdobie prečkať doma, ale zároveň sa musíme aj prispôsobiť nepríjemným a často pre nás aj nechceným okolnostiam. Táto epidémia zasahuje nielen zdravotnícku oblasť, ale mení aj spotrebiteľské správanie a spôsob, akým ľudia vyhľadávajú na internete. 

V dôsledku koronavírusu sa správanie pri vyhľadávaní drasticky zmenilo. Takéto správanie bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. V tomto období príde prudký nárast niektorých kombinácií kľúčových slov doma s inými slovami – cvičenie + doma, maľovanie na doma, práca z domu atď. Spotrebitelia taktiež viac vyhľadávajú a nakupujú to, čo považujú za nevyhnutné pre celkové zdravie a kondíciu.

Keď sa globálna ekonomika vrhne z dosahu tejto choroby, podniky presúvajú stratégie, zhromažďujú hotovosť a pripravujú sa na najhoršie. Aj keď celkový predaj vášho produktu, alebo služby klesne kvôli ekonomike či pandémii, môžete niektoré zo svojich strát vyrovnať investovaním do komplexného marketingového programu vyhľadávacích nástrojov, ktorý vám pomôže pred konkurenciou.

Nasledujúce odporúčania vám môžu pomôcť, ako zlepšiť vašu stratégiu SEO a svoj obsah tak, aby oslovovali vaše publikum.

Vaša stránka by mala obsahovať podstránku venovanú informáciam ohľadom COVID-19.

Tento krok je obzvlášť dôležitý, ak je vaša spoločnosť významne ovplyvnená pandémiou koronavírusu. Vytvorenie vyhradenej podstránky na zachytenie všetkej relevantnej koronavírusovej sféry, môže pomôcť udržať určité straty v organickej návštevnosti. Nemusíte oboznamovať ľudí v súvislosti so vznikom koronavírusu – to nie je ani cieľ vášho biznisu. Mali by ste ich informovať, čo vaša spoločnosť robí vzhľadom na novú situáciu. Napríklad módna značka H&M informuje svojich zákazníkov s podrobnosťami o tom, ako bude ich predaj ďalej pokračovať. 

Náš klient fingo.sk sa snaží v týchto ťažkých časoch edukovať svojich zákazníkov, pomôcť im lepšie sa zorientovať v rýchlych zmenách a ponúka im finančné služby. 

Na stránke spoločnosti GLS taktiež nájdete informácie pre zákazníka, ako by mal postupovať pri odovzdaní, alebo prebratí balíka počas pandémie.

Nájdite nové témy na vytváranie obsahu

Dajte si pozor na to, čo publikujete na vašom webe. Ak nezaujmete svojím obsahom, tak váš zákazník veľmi rýchlo prejde ku konkurencii. Zvážte vytvorenie aktuálneho a zaujímavého obsahu. Nemusí priamo viesť k predaju, ale môže skutočne pomôcť ľuďom vo vašom odbore a vybudovať dobré meno pre vašu značku. 

Bude nevyhnutné odchytiť nové vznikajúce témy, ktoré ľudia momentálne hľadajú. Mať správny obsah v správnom čase, by mohol byť rozdiel medzi niekým, kto prišiel na vaše stránky, alebo navštívil konkurenta. Ako však môžete vypracovať a správne určiť obsahovú stratégiu, keď sa témy, ktoré ľudia hľadajú, rýchlo menia? 

Ak už nemáte nápady, môžete sa inšpirovať Google Trends v sekcii Explore. Dozviete sa tam o trendových vyhľadávaniach v rôznych kategóriách. Veľmi rýchlo tak získate prehľad o tom, čo ľudia aktuálne vyhľadávajú a kde sa máte zamerať pri vytváraní obsahu.

Google Trends by pri vytváraní obsahu mal byť na prvom mieste, aby ste pochopili zmeny v správaní pri vyhľadávaní. Ak chcete zistiť vznikajúce trendy, musíte si najskôr vybrať kľúčové slová ku svojej firme, ktoré sú pre ňu podstatné. S vedomím toho, že ľudia sú doma, porozmýšľajte o úpravách, ktoré by sa mohli pridať do kľúčových slov. Napríklad, ak ste firma, ktorá varí jedlo, môžete pridať do svojich kľúčových slov aj pojmy ako “donáška”, “rozvoz”, “doručenie”.

Produktový marketing

COVID-19 spôsobil, že organizácie na celom svete prehodnotili svoju marketingovú stratégiu a začínajú so zmenami. Akonáhle si zvykneme na nový spôsob života, musíme pokračovať v riadení našich firiem – a to zahŕňa aj vydávanie nových produktov a služieb.

Keď prehodnocujete svoj prístup k uvádzaniu produktov na trh počas pandémie, je potrebné poznamenať, že v súčasnosti nie všetky uvedenia na trh budú mať zmysel. Keď produktový marketing počas tejto pandémie funguje dobre v jednej spoločnosti, neznamená to, že rovnako bude fungovať aj v druhej spoločnosti. Predtým, ako sa posuniete vpred, je dôležité, aby ste spolu so svojím tímom posúdili, či bude uvedenie produktu na trh prijaté v tomto čase.

Otázka, ktorú si kladieme, znie: Ako pristupujete k oznámeniam o nových výrobkoch v čase krízy?

  • Využite svoje know-how – vaše tímy predaja a podpory sú najlepším zdrojom inšpirácie na vytvorenie obsahu. Ako sa používa váš produkt? Aké sú najnovšie a najväčšie problémy, s ktorými sa zákazníci stretávajú? Ktoré informácie o produkte môžete zmeniť na článok? Zistite aké sú najčastejšie otázky a požiadavky od klientov a spravte na dané otázky FAQ článok ku korone a vašim službám.
  • Aktualizujte obsah – ľudia sa zaujímajú o aktuálnu situáciu, a preto by vaše články mali obsahovať relevatné informácie súvisiace s koronakrízou. Nájdite nové spôsoby, ako odhaliť tieto informácie, aby pomohli každému zákazníkovi. 

Kľúčom je zodpovedať najdôležitejšiu otázku: Čo naši zákazníci od nás teraz potrebujú? Neexistuje jediná „správna“ odpoveď, ale tieto príklady a postrehy by vám mali pomôcť zistiť, ako by mal vyzerať krízový marketing pre vašu spoločnosť.

Dúfam, že sa vám tento článok páčil a dozvedeli ste sa nové informácie o tom, ako zlepšiť svoju stratégiu SEO počas aktuálnej situácie. Budem rada, ak mi napíšete komentár ako vy zvládate krízu, alebo ma kontaktujte na e-mail brezakova@invelity.com.

Libor Toporcer
Libor Toporcer - Campaign Strategist

Už to nie je len o Google reklame. Nad projektom sa treba zamyslieť strategicky a všetky procesy v rámci projektu prispôsobiť stratégii. Dynamickosť online marketingu núti firmy vyhodnocovať výsledky súčasných kampaní a analyzovať nové možnosti veľmi hlboko a pravidelne. Mojou úlohou je vniesť stratégiu do online marketingu pre našich klientov.