Social media

Kto je influencer a na čo slúži influencer marketing?

7. júna 2021

Influencer sem influencer tam, ale ako z toho viete vyťažiť napríklad aj vy? Dnes je za influencera považovaný takmer každý, kto akýmsi spôsobom prezentuje nejaký produkt alebo službu. Kedy môžeme považovať influencera za niekoho, kto nám skutočne pri budovaní brandu a predaja dokáže byť nápomocný? To všetko sme pre vás zhrnuli v dnešnom článku. 

influencer marketing

Kto sú influenceri?

Influencer môže byť v dnešnej dobe takmer každý. Je za tým však jedno veľké ALE! Ide o to, že za každým jedným influencerom by malo byť veľa zodpovednosti. Totiž, každý jeden, ktorý sa za influencera považuje je človek, ktorý má výrazný vplyv na istú skupinu ľudí, svojich sledovateľov. Do tejto skupiny často spadajú aj deti a tínedžeri, ktorí nemajú až taký nadhľad a kritické myslenie. Ale, povedzme si úprimne, často ho nemajú ani dospelí. 🙂  Práve preto by si každé šírenie myšlienok, recenzií a názorov mali vždy premyslieť, lebo to môže mať aj negatívny vplyv. Takisto môžeme hovoriť aj o pozitívnom vplyve na sledovateľov, je ním napríklad nákupné správanie.

Influenceri sú stále populárnejší aj preto, že čoraz viac ľudí trávi na sociálnych sieťach veľa času a značky sa snažia svoj marketing sústrediť tam, kde sa nachádzajú ich potenciálni zákazníci.

Influencer marketing – je v skratke istá forma marketingu na sociálnych sieťach, ktorá v sebe zahŕňa umiestňovanie produktov za pomoci influencerov, ktorých si značky na propagáciu svojich produktov vyberú. Predtým sa dohodnú, či pôjde o krátkodobú alebo dlhodobú spoluprácu, takisto sa dohodnú na finančnej odmene alebo produktoch, ktoré dostanú za to, že dané produkty budú na svojich stránkach propagovať. 

 

Ako vybrať toho správneho influencera?

Najdôležitejšie je uvedomiť si, že nie každý influencer, ktorý má obrovskú fanúšikovskú základňu, a zároveň má u svojich followerov dôveru, bude vhodnou voľbou pre vás a vašu značku. Ak chcete, aby bol pre vás influencer správnym rozhodnutím, tak sa snažte vybrať tak, aby bol naozaj dôveryhodný. Možno sa pýtate prečo, no odpoveď je jednoduchá. Predstavte si, že predávate suplementy pre športovcov a za influencera si vyberiete človeka, ktorý síce má dostatok followerov, ale do fitnescentra nechodí. Asi by táto spolupráca veľký zmysel nemala. 

influencer marketing
Pri výbere buďte rovnako zodpovedný ako pri tvorbe marketingovej stratégie.

 • cieľová skupina – ako sme spomínali vyššie, vyberajte na základe toho, na akú cieľovú skupinu chcete produkt alebo službu cieliť. Ak chcete serióznu spoluprácu, vypýtajte si od influencera integrované štatistky jeho instagramového účtu.  Na základe týchto štatistík, ako sú demografické údaje (pohlavie, vek, geografická poloha) viete zistiť, či je pre vás táto spolupráca relevantná a ako veľmi sa prekrýva s vašou cieľovou skupinou.

 

 • počet sledovateľov – toto je prvé, čo si väčšina z nás všimne, keď klikne na instagramový účet. Pokiaľ ale vyberáte influencera pre svoju značku, spomente si na to, že ak má váš potenciálny influencer milióny sledovateľov, to ešte neznamená, že váš biznis o takýto počet reálnych zákazníkov porastie. Všetko závisí od vašich stanovených cieľov. Influencerov delíme aj na základe followerov na mikro, makro, nano a mega. Toto delenie vám priblížime trochu neskôr. 

 

 • spôsob komunikácie – influenceri sa líšia aj rozličným typom komunikácie. Niekto celý čas svojim sledovateľov vyká, iný tyká. Niekto využíva viac slangovú komunikáciu a iný zasa viac oficiálnu. Presne preto je vhodné pred samotným nadviazaním spolupráce influencera sledovať a pozerať sa na to z pohľadu cieľového zákazníka. Od influencera, totiž, nemôžeme žiadať, aby zrazu komunikoval inak.

 

 • osobnosť influencera – pri tomto atribúte je vhodné všímať si, to ako veľmi uveriteľná je jeho komunikácia, jeho komunikačné schopnosti a zručnosti. To, ako na vás pôsobí celkovo.

 

 • platforma – pokiaľ si vyberáte influencera, je dôležité, aby sa na platforme, na ktorej pôsobí nachádzala väčšina vašej cieľovej skupiny, iba vtedy to bude mať zmysel. 

 

 • meno v spoločnosti/kontroverznosť – ak ste seriózna firma a veľká značka, tak je podstatné, aby ste poznali aj minulosť daného influencera. Aby sa náhodou nejaká negatívna skúsenosť nespájala s vašou značkou. Takisto je fajn vyberať tak, aby to nebol práve človek, ktorý berie každú spoluprácu, pretože to dôveryhodnosť nevzbudzuje. 

 

Ako by mala vyzerať spolupráca s influencerom?

Pri spolupráci dbajte na:

 • spoluprácu netajte – pokiaľ robíte niečo s nejakým cieľom a zodpovedne voči vašim zákazníkom, nie je dôvod tajiť im seriózne spolupráce s influencermi. 

 

 • influencera nechajte byť samého sebou – podľa nás je jediným osvedčeným receptom na influencer marketing prirodzenosť. Práve to je to, čo funguje na ľudí, preto aj od influencera netreba žiadať niečo, v čom sa on necíti sám sebou a komfortne. To dôveryhodnosť či už značky alebo produktu nezvýši. Okrem toho, tí praví influenceri pokiaľ nie sú stotožnení s daným produktom alebo značkou, väčšinou na takú spoluprácu neprikývnu.

 

 • dodržujte stanovené požiadavky – toto je to, čo by malo platiť z obidvoch strán. Preto je stanovovanie cieľov v spolupráci veľmi dôležité hneď od začiatku. Väčšinou to funguje tak, že si dohodnete počet postov/stories na dennnej/týždennej alebo mesačnej báze, s tým že si určíte, či influencera odmeníte finančne alebo barterom. Napríklad pokiaľ ide o kozmetiku, tak je naozaj dôveryhodnejšie, keď si influencer daný produkt otestuje, aby vedel podať autentickú recenziu. 

 

 • uprednostňujte dlhodobé spolupráce – toto odporúčame hlavne preto, že spolupráca, ktorá nekončí po jednom poste/stories je oveľa autentickejšia a dôveryhodnejšia. Influencer si vie daný produkt skutočne vyskúšať, má viac času stotožniť sa s ním a takisto dokáže prísť sám s nápadmi.

 

 • nechajte ich vymýšľať – samozrejme, ak ste veľká značka a máte nejakú konkurenčnú výhodu, nemôžete sa od vašej identity úplne vzdialiť. Ale to ešte neznamená, že influencer nemôže prísť s kreatívnym nápadom, ktorý následne viete vášmu brandu prispôsobiť. Niekedy príde možno s niečím, čo skutočne dá vášmu biznisu nový rozmer.

 

Aký typ influencerov poznáme?

influencer marketing a rozdelenie podľa počtu sledovateľov

Ako sme spomínali už vyššie influencerov delíme buď podľa platformy alebo podľa záberu ich pôsobnosti, teda počtu followerov a jeho dosahoch.

Podľa počtu followerov

Pri tomto bode by sme spomenuli, že delenia influencerov podľa počtu fanúšikov sú rôzne, čo zdroj, to iné delenie. Avšak nezabudnite, že to nie je jediná vlastnosť, ktorá je pri výbere tak dôležitá. Prejdime, ale k samotnému rozdeleniu 

nano influencer (od 500 – 1000 followers)

 – síce sa môže zdať, že takýto influencer nebude mať práve obrovské dosahy, opak môže byť pravdou. Nemá veľa folowerov, ale o to viac s ním interagujú. Často ide o odborníka v konkrétnej oblasti, ktorý má na danú skupinu veľký vplyv. Do tejto skupiny spadá influencer, s ktorým sa jeho sledovatelia mnohokrát poznajú aj osobne. O to viac dôverujú jeho skúsenostiam a recenziám.

micro influencer (od 1000 – 10 000 followers) 

táto skupina je často braná ako medzistupeň medzi značkou a zákazníkom. Ide o veľmi autentických influencerov, ktorí majú na svojich sledovateľov veľký vplyv. Sú taktiež veľmi ochotní, pokiaľ im sú daný produkt alebo služba blízke a sú s nimi skutočne stotožnení, urobia maximum preto, aby sa ich followeri dozvedeli o  produkte a značke všetko podstatné.

macro influencer (od 10 000 – 100 000 followers) 

sem radíme človeka, ktorý je verejne známy, časom sa môže stať celebritou. Má veľký dosah a vysokú mieru interakcie s followermi. Ľudia ho často sledujú na základe zdieľania súkromného života alebo odborný a prínosný obsah. Je to typ influencera, ktorý sa snaží, aby mal pekný feed, pútavé videá a celkovo si na obsahu dáva záležať. Svoje spolupráce si svedomito vyberá, často je dosť drahý.

mega influencer (od 100 000 + followers) 

sem radíme väčšinu celebrít, športovcov, spevákov, hercov a moderátorov. Pri takom obrovskom množstve fanúšikov však nie je možné, aby mal so svojimi followermi blízky a pevný vzťah. Preto si takéhoto influencera vyberajú veľakrát značky, ktoré prichádzajú na trh s novým produktom a potrebujú ho dostať do povedomia. Prípadne značky, ktoré ešte nie sú až tak známe, ale potrebujú sa dostať do povedomia verejnosti.

Podľa platformy

Platformy sme už trošku spomínali, ale je dobré si to rozdeliť, aby ste v tom pri výbere mali jasno. Influencera vyberáme na základe platformy, na ktorej pôsobí, ale aj na základe toho, či ide o blogera, youtubera, vlogera, celebritu alebo tvorcu podcastov. Predtým, ako niekoho oslovíme, je teda vhodné vedieť o jeho pôsobení na sociálnych sieťach a práci ako takej viac. Musíte vedieť, či chcete oslovovať svoju cieľovú skupinu na Facebooku, Instagrame, YouTube alebo prostredníctvom podcastov, ktoré sú čoraz viac populárne. Hlavne nevyberajte podľa vašich sympatií, ale snažte sa pri výbere sústrediť na to, koho by sledovala vaša cieľová skupina. Veľmi dobrou metódou pri výbere je pozrieť sa na to, ktorých influencerov sleduje vaša cieľová skupina. 

 

Už je vám to trošku jasnejšie? Veríme, že áno. Výber vhodného influencera nemusí byť taký náročný, ak sa budete držať všetkých našich rád. Držíme vám palce!

 

 

 

Martina Ďuričková
Martina Ďuričková - Social Media Specialist

V práci so sociálnymi sieťami som vždy videla veľký potenciál. Vytvárať kreatívny content na mieru rôznym segmentom, pripraviť stratégiu, podporovať príspevky, fotiť a písať články, plniť ciele a dosahovať výsledky, pri ktorých je vidieť, že vaša práca má zmysel. Presne preto som sa ocitla tu, v Invelity, kde tvorím súčasť digitálnej divočiny.