Social media

Kto je influencer a na čo slúži influencer marketing?

9. júna 2023

Influencer svojim správaním a komunikáciou má vplyv ľudí. Milióny používateľov chodia na sociálne siete kvôli rozptýleniu, ale aj na čerpanie inšpirácie. Kedy môžeme považovať influencera za niekoho, kto nám dokáže byť skutočne nápomocný pri budovaní brandu a podpore predaja? To všetko sme pre vás zhrnuli v dnešnom článku.

influencer marketing

Kto sú influenceri?

Influenceri sú ľudia, ktorí vytvárajú obsah na internete, pomocou ktorého dokázali zaujať a prilákať publikum. Práve vďaka nemu má influencer pre marketérov veľkú hodnotu. Vzťah medzi influencerom a fanúšikom je dôvernejší a osobnejší ako vzťah medzi značkou a klientom. Ide totiž o ľudské bytosti, ktoré zdieľajú spoločné záujmy či zážitky. Zdieľaný je teda dobrý pocit, aj keď len prostredníctvom obrazovky. Influencer môže tento dobrý pocit, prepojiť s vašim produktom. Treba myslieť aj na minulosť influencera. Rovnako ľahko vám totiž môže prischnúť aj negatívna asociácia.

Ako delíme influencerov?

 • Podľa typu obsahu, ktorý tvoria, ich delíme na:
  • Blogerov
   Používajú najstaršie multimédium zo všetkých – písaný text. Pre ľudí, čo radi čítajú sú však obľúbeným formátom. So svojimi fanúšikmi vedia nadväzovať pevné a trvácne vzťahy. Čitatelia majú dobrú pozornosť aj trpezlivosť.
  • YouTuberov/TikTokerov
   Tvoria videá, ktoré sú na internete veľmi obľúbeným obsahom. Ich content má však často formu spotrebného tovaru a ich fanúšikovia nemusia byť tak verní, ako sú verní svojim obľúbeným blogerom či podcasterom.
  • Podcasterov
   Moderní mástupníci rádia. So svojimi fanúšikmi, ale aj hosťami majú veľký priestor na diskusiu a špecializáciu. Nie sú tak atraktívni ako tvorcovia videa.
  • Influenceri na sociálnych sieťach
   Dnes je už asi úplným štandardom, že influenceri, ktorí tvoria obsah na jednom zo spomínaných kanálov, majú aj svoje stránky na sociálnych sieťach. Sú však aj influenceri, ktorí svoj obsah vytvárajú priamo len pre ne.

 • Podľa úrovne vplyvu delíme influencerov na:
  • Celebrity
   Ide o prvotných influencerov. Ich význam však postupne upadá.
  • Mienkotvorní lídri
   Do tejto skupiny patria napríklad novinári, odborníci v určitej oblasti, poradcovia, atď.
  • Osoby s významným vplyvom
   Ide o osoby, ktoré si vybudovali povesť v konkrétnej oblasti neformálne prostredníctvom online aktivít.

 • Podľa počtu sledovateľov rozlišujeme:
influencer marketing a rozdelenie podľa počtu sledovateľov
 1. Nanoinfluencer (menej ako 1000 sledovateľov)
  Síce sa môže zdať, že tento typ influencera nebude mať práve obrovský dosah, opak môže byť pravdou. Nemá veľa followerov, ale o to viac s ním interagujú. Často ide o odborníka v konkrétnej oblasti, ktorý má na danú skupinu veľký vplyv. Do tejto skupiny spadá influencer, s ktorým sa jeho sledovatelia mnohokrát poznajú aj osobne. O to viac dôverujú jeho skúsenostiam a recenziám.

 2. Mikroinfluencer (1000 až 10 000 sledovateľov)
  Táto skupina je často braná ako medzistupeň medzi značkou a zákazníkom. Ide o veľmi autentických influencerov, ktorí majú na svojich sledovateľov veľký vplyv. Sú taktiež veľmi ochotní, pokiaľ im je daný produkt alebo služba blízke a sú s nimi skutočne stotožnení, urobia maximum, preto aby sa ich followeri dozvedeli o produkte a značke všetko podstatné.

 3. Makroinfluencer (10 000 až 100 000 sledovateľov)
  Ide o osobu, ktorá je verejne známa a časom sa môže stať aj celebritou. Má veľký dosah a vysokú mieru interakcie s followermi. Ľudia ho často sledujú na základe zdieľania súkromného života alebo odborného a prínosného obsahu. Je to typ influencera, ktorý sa snaží, aby mal pekný feed, pútavé videá a celkovo si na obsahu dáva záležať. Svoje spolupráce si svedomito vyberá, často je dosť drahý.

 4. Megainfluencer (viac ako 1 milión sledovateľov)
  Sem radíme väčšinu celebrít, športovcov, spevákov, hercov a moderátorov. Pri takom obrovskom množstve fanúšikov však nie je možné, aby mali so svojimi followermi blízky a pevný vzťah. Preto si takýchto influencerov vyberajú veľakrát značky, ktoré prichádzajú na trh s novým produktom a potrebujú ho dostať do povedomia. Prípadne značky, ktoré sa potrebujú dostať do povedomia verejnosti.

Ako na výber influencera?

Nezameriavajte sa výlučne na počet sledovateľov. Myslite na to, že influencer s nižším počtom odberateľov, ktorý sa však zameriava na jednu špecifickú tému, môže mať väčší zásah ako celebrita bez špecializácie. Influencer, ktorý má veľký počet sledovateľov nemusí vôbec zasiahnuť vašu cieľovú skupinu.

Dobrý nápad je vypýtať si od influencera integrované štatistky jeho instagramového účtu. Na základe týchto štatistík, ako sú demografické údaje (pohlavie, vek, geografická poloha) viete zistiť či je pre vás táto spolupráca relevantná.

Pri prvotnom rozhodovaní o výbere influencera je potrebné stanoviť si aké ciele chcete prostredníctvom spolupráce dosiahnuť, aká je cieľová skupina a rozpočet. Nezabudnite si overiť na akej platforme influencer pôsobí, akým tónom komunikuje s publikom a či je vhodný na reprezentáciu vášho produktu.

influencer marketing


Pri výbere buďte rovnako zodpovedný ako pri tvorbe marketingovej stratégie.

 • cieľová skupina – ako sme spomínali vyššie, vyberajte na základe toho, na akú cieľovú skupinu chcete produkt alebo službu cieliť. Ak chcete serióznu spoluprácu, vypýtajte si od influencera integrované štatistky jeho instagramového účtu.  Na základe týchto štatistík, ako sú demografické údaje (pohlavie, vek, geografická poloha) viete zistiť, či je pre vás táto spolupráca relevantná a ako veľmi sa prekrýva s vašou cieľovou skupinou.
 • počet sledovateľov – toto je prvé, čo si väčšina z nás všimne, keď klikne na instagramový účet. Pokiaľ ale vyberáte influencera pre svoju značku, spomente si na to, že ak má váš potenciálny influencer milióny sledovateľov, to ešte neznamená, že váš biznis o takýto počet reálnych zákazníkov porastie. Všetko závisí od vašich stanovených cieľov. Influencerov delíme aj na základe followerov na mikro, makro, nano a mega. Toto delenie vám priblížime trochu neskôr. 
 • spôsob komunikácie – influenceri sa líšia aj rozličným typom komunikácie. Niekto celý čas svojim sledovateľov vyká, iný tyká. Niekto využíva viac slangovú komunikáciu a iný zasa viac oficiálnu. Presne preto je vhodné pred samotným nadviazaním spolupráce influencera sledovať a pozerať sa na to z pohľadu cieľového zákazníka. Od influencera, totiž, nemôžeme žiadať, aby zrazu komunikoval inak.
 • osobnosť influencera – pri tomto atribúte je vhodné všímať si, to ako veľmi uveriteľná je jeho komunikácia, jeho komunikačné schopnosti a zručnosti. To, ako na vás pôsobí celkovo.
 • platforma – pokiaľ si vyberáte influencera, je dôležité, aby sa na platforme, na ktorej pôsobí nachádzala väčšina vašej cieľovej skupiny, iba vtedy to bude mať zmysel. 
 • meno v spoločnosti/kontroverznosť – ak ste seriózna firma a veľká značka, tak je podstatné, aby ste poznali aj minulosť daného influencera. Aby sa náhodou nejaká negatívna skúsenosť nespájala s vašou značkou. Takisto je fajn vyberať tak, aby to nebol práve človek, ktorý berie každú spoluprácu, pretože to dôveryhodnosť nevzbudzuje. 

Ako by mala vyzerať spolupráca s influencerom?

Pri spolupráci dbajte na:

 • spoluprácu netajte – pokiaľ robíte niečo s nejakým cieľom a zodpovedne voči vašim zákazníkom, nie je dôvod tajiť im seriózne spolupráce s influencermi. 
 • influencera nechajte byť samého sebou – podľa nás je jediným osvedčeným receptom na influencer marketing prirodzenosť. Práve to je to, čo funguje na ľudí, preto aj od influencera netreba žiadať niečo, v čom sa on necíti sám sebou a komfortne. To dôveryhodnosť či už značky alebo produktu nezvýši. Okrem toho, tí praví influenceri pokiaľ nie sú stotožnení s daným produktom alebo značkou, väčšinou na takú spoluprácu neprikývnu.
 • dodržujte stanovené požiadavky – toto je to, čo by malo platiť z obidvoch strán. Preto je stanovovanie cieľov v spolupráci veľmi dôležité hneď od začiatku. Väčšinou to funguje tak, že si dohodnete počet postov/stories na dennnej/týždennej alebo mesačnej báze, s tým že si určíte, či influencera odmeníte finančne alebo barterom. Napríklad pokiaľ ide o kozmetiku, tak je naozaj dôveryhodnejšie, keď si influencer daný produkt otestuje, aby vedel podať autentickú recenziu. 
 • uprednostňujte dlhodobé spolupráce – toto odporúčame hlavne preto, že spolupráca, ktorá nekončí po jednom poste/stories je oveľa autentickejšia a dôveryhodnejšia. Influencer si vie daný produkt skutočne vyskúšať, má viac času stotožniť sa s ním a takisto dokáže prísť sám s nápadmi.
 • nechajte ich vymýšľať – samozrejme, ak ste veľká značka a máte nejakú konkurenčnú výhodu, nemôžete sa od vašej identity úplne vzdialiť. Ale to ešte neznamená, že influencer nemôže prísť s kreatívnym nápadom, ktorý následne viete vášmu brandu prispôsobiť. Niekedy príde možno s niečím, čo skutočne dá vášmu biznisu nový rozmer.

Čo je influencer marketing?

Influencer marketing predstavuje formu marketingu využívanú ako súčasť online komunikačnej stratégie na efektívnejšie zaujatie a oslovenie cieľovej skupiny. Podstata spočíva v tom, že influencer sa snaží dôveryhodne odprezentovať produkt od konkrétnej značky tak, aby ľudí zaujal.

Influencer marketing so sebou prináša rôzne výhody, ako napríklad:

 • budovanie povedomia o značke,
 • získanie nových zákazníkov,
 • podpora predaja.

V princípe ide o jednoduchý obchod. Vy máte produkt a influencer má fanúšikov alebo ak chcete – followerov. Influencerovi platíte za to, že váš produkt ukazuje, používa, prípadne hodnotí. Teória je taká, že ak ho ľudia uvidia v rukách svojho obľúbenca, tak si ho s vyššou pravdepodobnosťou kúpia. Rastúce budgety práve na tento druh marketingu hovoria jasne: Správne zvolená spolupráca s influencerom, môže byť veľkým benefitom pre váš biznis.

Dobrá rada na záver

Určite nechajte svojich influencerov slobodne tvoriť. Ich kreativita je dôvod, prečo sa stali úspešnými a prečo sa vlastne poznáte. Vždy si však overte či bolo dodržané to, na čom ste sa dohodli. Spoluprácu netajte. Pokiaľ ste zodpovední voči vašim zákazníkom, tak nie je dôvod tajiť im seriózne spolupráce. Budujte dôveru a transparentnosť svojej značky a zákazníci sa vám za to určite odmenia.

Už je vám to trošku jasnejšie? Veríme, že áno. Výber vhodného influencera nemusí byť taký náročný, ak sa budete držať všetkých našich rád. Držíme vám palce!

Martina Ďuričková
Martina Ďuričková - Social Media Specialist

V práci so sociálnymi sieťami som vždy videla veľký potenciál. Vytvárať kreatívny content na mieru rôznym segmentom, pripraviť stratégiu, podporovať príspevky, fotiť a písať články, plniť ciele a dosahovať výsledky, pri ktorých je vidieť, že vaša práca má zmysel. Presne preto som sa ocitla tu, v Invelity, kde tvorím súčasť digitálnej divočiny.