Novinky

Májové InveHity

26. mája 2020

Vieme, ktoré obchody sú otvorené aj v nedeľu. No a okrem toho si v najnovších InveHitoch prejdeme, už tradične, aj novinky zo sveta social, PPC, SEO či programovania.

Social

Obchody sú otvorené! Na Facebooku a Instagrame

Roky práce okolo elektronického obchodu v spojení s koronatlakom priniesli výsledky. Facebook spustil obchody na Facebooku a Instagrame. Jeho vytvorenie je jednoduché a bezplatné. Každý predajca bez ohľadu na jeho veľkosť tak môže jednoducho podnikať. Stačí si vybrať produkty a prispôsobiť vzhľad stránky.

Facebook poskytne oprávneným business účtom odkaz na nový Shop Builder, kam si budú môcť nahrať svoje produkty, alebo ich spojiť s už existujúcim katalógom.

Máte už svojho avatara?

Najzdieľanejšia novinka uplynulého mesiaca. Facebook ponúkol všetkým užívateľom možnosť vytvoriť si svojho avatara v nálepkách Facebooku. Vieme mu vybrať pohlavie, tvar tváre aj postavy, oči či vlasy, jednoducho detaily výzoru, cez ktoré sa nám bude avatar čo najviac podobať.

Ako sme mohli vidieť, bol to správny krok. Ľudia si automaticky začali meniť profilovky či vyrábať stories s avatarmi. Otázkou je, aké nové funkcionality avatarom Facebook začne postupne pridávať a ako ich začne personalizovať.  
Ako si vytvoriť svojho avatara?

Vstúpte do Facebook Miestností

Facebook pridal ďalšiu novinku. Viete si v ňom vytvárať vlastné miestosti, v ktorých najprv vyberiete aktivitu, následne pozvaných priateľov a čas začiatku. Miestnosť sa pozvaným zobrazí v novinkách na Facebooku, kde sa do nej môžu pridať a viesť videohovor. Facebook oznámil, že diskusné miestnosti budú k dispozícii aj v rámci skupín a udalostí, čím poskytujú ďalšiu možnosť zapojenia v rámci menších podskupín publika.

Administrátori aj členovia skupiny budú môcť vytvoriť skladbu skupín, ktorá bude umožňovať videohovory až pre 50 ľudí naraz. Navyše pribudne vytváranie online udalostí s možnosťou zúčastniť sa cez videohovor.

Live stories na IGTV

Doteraz bolo možné vidieť video nahrávané live na Instagrame v aktuálnom čase, následne sme ho mohli uložiť do stories na 24 hodín. Aktuálne budú mať používatelia možnosť nahrať live video na IGTV, a tým sami rozhodnúť o trvaní jeho uloženia. 

Messenger ankety sú späť

Ich zrušenie netrvalo dlho, no konečne sú spať. Nové a vylepšené. Dostupné sú aj v desktopovej aplikácii.

Pred a po:

SEO

Nový update algoritmu Google

Májový core update Gooogle sa začal spúšťať 4. mája a trvalo mu to dva týždne.  Je to jeden z najväčších updateov od updatu Medic z augusta 2018. Tento update priniesol veľké zmeny v organických výsledkoch, pre niektoré stránky znamenal až 90-percentný prepad organickej návštevnosti, zatiaľ čo iným pomohol. Update sa nezameriava na typickú oblasť E.A.T., ale skôr na faktory contentu a brandu. 

Najviac sú zasiahnuté oblasti cestovania, nehnuteľností, zdravia, domácich miláčikov a zvierat, osobností a spoločností. 

Google prináša návrhy pre vyhľadávanie na základe predošlej užívateľskej aktivity

V Google vyhľadávaní sa po novom objavujú návrhy pre vyhľadávanie na základe predošlej užívateľskej aktivity. Tieto návrhy sa objavujú pod vyhľadávačom s modifikovaným dotazom, ktorý je pridaný tučným písmom v kurzíve.

Personalizované návrhy vo vyhľadávaní môžu užívateľom pomôcť nájsť, čo hľadajú. V niektorých prípadoch však môžu ovplyvniť ich správanie, a to tak, že ich tieto návrhy privedú k dotazom, o ktorých pred tým ani neuvažovali. 

Tento prvok už existuje dlhšie vo forme „podobné dopyty“ alebo „vyhľadávania súvisiace s výrazom“. Rozdiel však spočíva v polohách týchto prvkov. Zatiaľ čo predošlé sa nachádzajú nižšie na SERPe, tento nový prvok je hneď na vrchu výsledkov. Prítomnosť prvku na tomto mieste môže signalizovať, že Google testuje užívateľskú zapojenosť, alebo že považuje tieto návrhy za lepšie dotazy k vyhľadávaniu. 

Google Search Console API prestane podporovať requesty typu HTTP a JSON-RPC.

Ešte v roku 2018 Google ohlásil, že v blízkej budúcnosti prestane podporovať request HTTP a JSON-RPC v API, no 15. mája tohto roku ohlásili na Twitteri Google Webmaster, že sa to udeje čoskoro, a že HTTP a JSON-RPC request čoskoro prestanú fungovať.

Google odporúča, aby si webmasteri skontrolovali, či nevyužívajú tento formát a ak áno, tak aby ho zmenili.

Aj tie najväčšie stránky môžu mať problém so SEO

LinkedIn sa začiatkom mája, pravdepodobne vlastným omylom, vymazal z indexácie Google. To znamená, že stránka, ktorá má v indexe Google uložených viac ako sto miliónov stránok zmizla a neobjavovala sa vo výsledkoch vyhľadávania. Tento výpadok stránky z indexu trval približne 10 hodín. 

Toto je dobrou pripomienkou toho, že aj tie najväčšie webové stránky na svete môžu naraziť na problémy s vyhľadávaním v Google a kvôli omylu v SEO, zmiznúť z výsledkov vyhľadávania na celé hodiny. 

PPC

Prepojenie Paypalu s Google Merchant Centrom

Keď spoločnosť Google minulý mesiac oznámila, že sa výsledky vyhľadávania v karte Nákupy budú zobrazovať bezplatne, oznámila tiež integráciu so službou PayPal. Táto integrácia je už aktívna. Ak ste novým používateľom služby Google Merchant Center, pripojenie PayPal môže tiež urýchliť proces overenia.

K reklamám v Google Nákupoch je klikateľný text

Na obrázku nižšie, je k reklame (PLA) pripojený textový blok pod ňou s modrým nadpisom a popisom. Jedná sa o test, ktorý momentálne prebieha v USA avšak len vo veľmi malom precente výsledkov. V každom prípade je to zaujímavé spojenie dvoch formátov reklám.

Programovanie

Čo môžeme očakávať od PHP 8?

PHP 8.0 po dlhom čase prichádza s JIT (Just in Time) kompilátorom. Čo to znamená? PHP 8.0 bude niekoľkonásobne rýchlejšie, avšak nikto to až tak nepocíti. Zmena, ktorú to prináša, je hlavne to, že PHP kód bude bežať oveľa rýchlejšie pri weboch, avšak na rýchlosti PHP kódu až tak nezáleží. Request zvyčajne čaka na I/O operácie, databázove requesty a podobne. Nespomaľuje ho rýchlosť vykonávania PHP, no ak máte v pláne generovať 3D obrázky, alebo niečo podobne náročné na CPU, tam bude možné vidieť zlepšenie. Release je naplánovaný na december, tak uvidíme, čo sa dovtedy ešte upraví.

Guttenberg 8.0 je vonku

Za posledný mesiac sme sa stretli s Gutenberg 7.9 a 8.0. Updatenuté verzie priniesli nové dizajny blokov aj s možnosťami inline formatingu. Takisto sa zlepšila funkcionalita Code Editora, čím sa dá často veľmi urýchliť práca. Samozrejme, ako je už pravidlo, nové releases priniesli aj kopec bugfixov a vyladení.

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.