fbpx

PPC

Nové možnosti videoreklamy v roku 2019

22. marca 2019

Minulý rok sa niesol v znamení výraznej zmeny, čo sa týka YouTube videoreklamy. Google predstavil nový výkonovo orientovaný formát Trueview for action, ktorého cieľom je maximalizovať kliknutia na webovú stránku a prinášať želané ciele/konverzie. Základom tohto formátu je možnosť pridať tlačidlo s výzvou na akciu. Oproti bežnému formátu instream dokáže prinášať pri rovnakom rozpočte o 100% viac konverzií pri nižšej cene.

Čo nás ale čaká v tomto novom roku 2019? Viaceré štúdie ukazujú, že tento rok sa bude niesť v znamení video kontentu. To znamená, že videá budú v tomto roku kraľovať. Takže ak ešte váhate, či začať s reklamami na YouTube, tak máte jasnú odpoveď. 🙂 V tomto blogu si teda predstavíme nové možnosti cielenia a nové formáty videoreklamy. Tak určite čítajte ďalej. 🙂

1) Nové možnosti cielenia

Google ešte ku koncu minulého roka priniesol viaceré nové možnosti cielenia. Okrem doteraz dostupných cielení na základe záujmov, tém, umiestnení, remarketingových publík, Google poskytuje po novom aj možnosť cieliť podľa životných udalostí a podľa podrobných demografických údajov. Čiže môžete cieliť na ľudí, ktorí sa chcú sťahovať, chcú robiť renováciu bytu, idú do dôchodku, podľa rodičovského stavu a pod. Všetky nové možnosti cielenia uvádzame nižšie.

A) Podrobné demografické údaje – O koho ide:

– rodičovský stav

– rodinný stav

– vzdelávanie

– stav podľa vlastníctva domu alebo bytu

 

B) Životné udalosti:

– dokončenie vysokoškolského štúdia

– nové domáce zviera

– nákup bytu či domu

– odchod do dôchodku

– renovácia bytu či domu

– svadba

– sťahovanie

– založenie firmy

– zmena zamestnania

Nejde síce o novinku, ale určite by sme chceli pripomenúť, že pri tvorbe videokampaní sa nám veľmi pekne osvedčili vlastné custom intent publiká, hlavne pri trueview for action video kampani. S týmto publikom máme veľmi dobré skúsenosti a ešte lepšie výsledky. Tieto custom intent publiká si môžete vytvoriť na základe kľúčových slov a relevantných vyhľadávacích dopytov súvisiacich s predmetom vášho podnikania. Tento typ publika podľa našich testovaní vie získavať vzhliadnutia pri priemernej cene 0,01 € s mierou vzhliadnutia na úrovni 50-55 %, čo je pekný výsledok pri širokom cielení.

2) Dlhé video? Tak ho skipni!

Doteraz sme okrem 6 sekundového krátkeho nepreskočiteľného videa mali možnosť video po niekoľkých sekundách preskočiť. Google na začiatku roka prišiel s novinkou, a to 15 sekundovým nepreskočiteľným videom. Tento formát videa je možné využiť pri zvolení cieľa “Povedomie o značke a dosah”. Počas nášho testovania sme pri tomto novom formáte dosiahli veľmi pekné výsledky, a to konkrétne sme dosiahli cenu za zhliadnutie/zobrazenie na úrovni 0,3 centa a cpm (cena za 1000 zobrazení) na úrovni 3,50 € pri širokom cielení podľa záujmov. Výhodou oproti 6 sekundovému nepreskočiteľnému videu je, že inzerent má viac priestoru na zaujatie užívateľa. Tak čo poviete, pôjde Google takýmto smerom a dočkáme sa aj 30 sekundového nepreskočiteľného videa?

Youtube-15s-video

3) Postupné dávkovanie videí

Ďalším pomerne novým formát na YouTube je Video sekvencia. Prostredníctvom tohto formátu môžete klientovi rozpovedať príbeh o svojom produkte alebo značke tak, že ľuďom zobrazíte sériu videí vo vami definovanom poradí. Môžete použiť buď in-stream reklamu alebo aj bumper ads 6 sekundovú nepreskočiteľnú reklamu, prípade kombináciu oboch formátov.

Video sekvencia

4) Textové reklamy už aj na Youtube

Ďalšou novinkou tohto roka je, že Google textové reklamy sa od teraz môžu zobrazovať aj vo výsledkoch vyhľadávania na platforme YouTube. Táto možnosť zatiaľ funguje len na mobilných zariadeniach. Čo sa mení? YouTube sa pridáva do siete partnerov vo vyhľadávaní. A čo táto zmena znamená? Vyhľadávacie kampane s textovými reklamami sa zapájajú do tohto programu. Takže textová reklama sa môže zobraziť vo vyhľadávaní aj na stránke YouTube, keď používatelia vyhľadajú kľúčové slová relevantné pre vašu kampaň a podnikanie.

Služba YouTube uvidela, že túto možnosť testuje už niekoľko mesiacov. Výsledky z tohto testovania sú veľmi dobré, nakoľko v priemere textové reklamy v mobilných výsledkoch na Youtube fungujú porovnateľne s vyhľadávaním na Googli z pohľadu ceny za vykonanie akcie. Google má ešte v úmysle k textovým reklamám zapracovať aj možnosť pridať rozšírenia do reklám, podobne ako v Google vyhľadávaní.

Youtube-text-ads

My u nás v agentúre sa vždy tešíme novinkám na tejto platforme. Všetko nasvedčuje tomu, že v budúcnosti bude stále viac inzercie založená na video kontente, čo predpovedajú aj viaceré prieskumy. Preto je už teraz potrebné klientov na to pripravovať a učiť ich, že YouTube a videoreklama je v súčastnosti silný nástroj a jeho sila a vplyv bude len narastať. No už len treba preskúmať všetky nové možnosti a snažiť sa to prispôsobiť na daný segment/podnikanie a otestovať to. 🙂

Ivana Nosalova
Ivana Nosalova - PPC Specialist

K online marketingu som sa dostala prostredníctvom stáže v Invelity, kde ma táto problematika začala naozaj baviť a zaujímať. A preto som bola rada, že som po stáži mohla aj naďalej ostať, vzdelávať sa a pracovať na ďalších projektoch. Najviac ma baví vytváranie, nastavovanie kampaní a reklám na Facebooku, Google, kde rada skúšam rôzne možnosti cielenia, prácu s rôznymi publikami a následnú optimalizáciu kampane s cieľom dosahovať čo najlepšie výsledky.