fbpx

Všeobecné

Už máte svoj web pripravený na mobile first indexing?

27. júla 2018

Čo to vlastne je mobile first indexing?

Staré časy, keď Google indexoval a hodnotil web stránky výhradne podľa ich verzií pre počítače, sú nenávratne preč. Situácia sa trošku zmenila a omnoho viac ľudí surfuje na internete prostredníctvom mobilných telefónov a tabletov. Google tento vývoj samozrejme sleduje a práve preto zaviedol Mobile first indexing, teda uprednostňovať mobilnú verziu webu ako svoj primárny vyhľadávací index pred tou desktopovou.

Z tohto dôvodu aj zmenil algoritmus, aby podporil responzívne web stránky voči neresponzívnym web stránkam. Ponecháva si len jeden index, s ktorým pracuje a to znamená, že sa zmení len pohľad na stránku. Responzívny dizajn, ak ho ešte nemáte, by mal byť jedným z hlavných bodov, na ktorý by ste sa mali zamerať. Vďaka responzívnej stránke sa váš obsah bude prispôsobovať rôznym zariadeniam ako mobily, tablety, netbooky či dokonca TV.

Responzivne web stranky Invelity Mobile first indexing

Mobile first indexing ale neznamená, že ak nemáte mobilnú verziu váš web úplne vypadne z vyhľadávania Google. Pri vyhľadávaní cez desktop sa nemusí zmeniť nič. Ak ale nemáte responzívny web, tak sa váš web postupom času prepadne v mobilnom vyhľadávaní. Responzívna web stránka preto bude na lepších pozíciách ako neresponzívne weby.

V skratke, ak viac ako 50% užívateľov nie je pre vás zaujímavých, nemusíte mať responzívny web.

Čo ak používam oddelenú verziu pre mobily, takzvaný m.dot?

Pokiaľ ste sa rozhodli v minulosti pre oddelenú stránku pre mobilné zariadenia, alebo máte responzívny dizajn a web máte v súlade s pravidlami Googlu, tak je Váš web v poriadku a nemusíte nič meniť.

Zrýchlenie mobilnej stránky pomocou AMP

V prípade, že by ste chceli svoju mobilnú stránku ešte viac naboostovať, existuje už nejaký čas aj možnosť AMP – Accelerated Mobile Pages. Pomocou AMP viete vašu stránku zobrazovať na mobilných zariadeniach ešte rýchlejšie. Rýchlosť je tiež jedným z faktorov, ako vás má Google rád a pomôže vám to vytiahnuť váš web ešte vyššie vo vyhľadaných výsledkoch.

AMP invelity blog

Bohužiaľ, implementáciu AMP už budete musieť riešiť s programátorom alebo agentúrou. Či vaša konkurencia používa AMP si viete overiť celkom jednoducho – skúste vyhľadať niečo vo vašom mobile a ak sa vedľa prelinkovania na web nachádza ikonka blesku, viete, že sa jedná o stránku využívajúcu AMP.

Michal Greguš
Michal Greguš - Art director & Founder

Začínal som v oblasti digitálneho marketingu už v roku 2007. Po štúdiách Design & Digital Arts na Napier University v Edinburghu som si v agentúrach alebo ako freelancer prešiel viacerými pozíciami. Od art directora, UX designera, project managera, teamleadra som sa dostal až po CEO. Medzi moje projekty sa radia značky ako VUB, O2, Slovenská Sporiteľna, Volskwagen, Raiffeisen Bank, Hypoteční Banka, Soitron alebo aj GLS.