fbpx

Návody

Query parametre v reportoch: Prečo ich odstrániť a ako na to?

16. júla 2024

Na rozdiel od predchádzajúcej verzie, nová Google Analytics 4 neobsahuje zabudovanú funkciu na vylúčenie URL query parametrov z reportov. Na túto funkciu, preto musíte použiť Google Tag Manager, ktorý umožňuje filtrovanie URL. Prečítajte si, čo query parametre vlastne sú, na čo slúžia a ako ich môžete odstrániť zo svojho Google Analytics účtu. 

Čo sú query parametre?

Query parametre sú časti URL adresy s dodatočnými informáciami pre webový server. Vďaka nim môže vykonať špecifickú akciu. Sú umiestnené za otáznikom (?). Každý parameter sa rozdeľuje Ampersandom (&), pričom sa skladá z názvu a hodnoty, ktoré sú oddelené pomocou znakom rovnosti (=).

Query parametre (vyznačené červenou) môžu vyzerať napríklad takto:

https://www.invelity.com/hladat?utm_source=priklad45&utm_medium=cpc&productid=16485

Prečo odstrániť query parametre z GA4?

Google Analytics 4 rovnako, ako jeho predchodca, považuje tú istú stránku za 2 rôzne webové stránky, pokiaľ obsahujú rôzne query parametre. 

Ukážme si to na konkrétnom príklade: Tieto 2 URL adresy zobrazujú rovnakú podstránku. GA4 ich však vo svojich reportoch považuje za 2 rôzne stránky.

https://www.invelity.com/sk/sluzby?utm_source=priklad&product=test&kwgid=12633

https://www.invelity.com/sk/sluzby?utm_source=priklad&product=test&kwgid=45454

V čom je problém? Predstavte si, že vlastníte e-shop s tisíckami produktov, ktoré je možné filtrovať podľa farby, veľkosti alebo iných parametrov. Každá kombinácia týchto parametrov sa zobrazí v URL ako query. Bude pre vás tak oveľa ťažšie zaznamenať výkon jednej stránky či produktov. Aj v prípade jedného produktu vám query parametre spôsobia roztrieštenie dát. 

Identifikácia query parametrov

Krok 1: Otvorte si GA4

Najprv sa prihláste do svojho účtu Google Analytics a vyberte príslušný property, pre ktorý chcete query parametre zobraziť.

Krok 2: Prejdite na „Preskúmať“

V ľavom paneli kliknite na možnosť „Preskúmať“ (Explore). Táto sekcia vám umožňuje vytvárať vlastné prehľady a skúmať údaje podľa potrieb.

preskúmanie prehľadov pri identifikácii query parametrov

Krok 3: Vytvorte nový prieskum

Kliknite na tlačidlo „+ Nový prieskum“ (New exploration) a vytvorte si nový vlastný prehľad.

tvorba nového prieskumu pri indentifikácii query parametrov

Krok 4: Pridajte dimenzie a metriky

V prieskume potrebujete pridať dimenzie a metriky, ktoré vás zaujímajú. V paneli na ľavej strane kliknite na „Pridať dimenzie“ (Add dimensions) a „Pridať metriky“ (Add metrics).

  1. Dimenzie: Vyhľadajte dimenziu „Reťazec dopytu a cesta stránky“ (Page path + query string) 
  2. Metriky: Pridajte metriky, ako napríklad počet zobrazení stránok (Views), relácií (Sessions) alebo iné relevantné metriky.
pridávanie dimenzií a metrík pri identifikácii query parametrov

Krok 5: Použite filter pre query parametre

Kliknite na „Pridať filter“ (Add filter) a vyberte „Reťazec dopytu a cesty stránky“ s podmienkou obsahuje (contains) „?“.

Ako sme už spomínali, query parametre sa nachádzajú za otáznikom. Vďaka tomuto filtru ich uvidíte všetky. 

použitie filtru pre identifikáciu query parametrov

Názorná ukážka, ako bude vyzerať váš report:

ukážka reportu query parametrov

Môžete v ňom vidieť všetky nepotrebné parametre.

Ako odstrániť query parametre?

Krok 1: Prihlásenie a výber šablóny

Prihláste sa do svojho Google Tag Manager účtu. Kliknite na „Šablóny“ (Templates) a na „Hľadať v Galérii“ (Search Gallery) pod sekciou „Šablóny premenných“ (Variable Templates).

prihlásenie a výber šablóny na odstránenie query parametrov

Následne nájdite šablónu s menom „Query Parameter Stripping Utility“ od tvorcov z analytickej firmy Cardinal Path.

Kliknite na „Pridať do pracovného priestoru“ a „Pridať“.

Krok 2: Vytvorenie premennej, ktorá bude vylučovať query parametre

V ľavom paneli prejdite do sekcie „Premenné“ (Variables) a následne kliknite na „Nová“ v sekcii „Premenné definované užívateľom“ (User-Defined Variables).

vytvorenie premennej na odstránenie query parametrov

Pomenujte si premennú tak, aby ste vedeli, čo predstavuje. V Invelity používame názov „Trim Query“. Následne kliknite na „Konfiguráciu premennej.“ Otvorí sa vám pravý panel s rôznymi premennými.

Medzi premennými si vyberte tú s menom „Query Parameter Stripping Utility“.

Teraz sa vám zobrazí konfigurácia vašej premennej. Tu necháte zaškrtnuté políčko „Exclude All Parameters“, pokiaľ neplánujete vylučovať len niektoré vybrané. Ak áno, v tom prípade zvoľte druhú možnosť „Exclude Certain Parameters“. V prvom poli si prípadne viete zachovať parametre, ak nie, nechávate pole prázdne.

Do spodného políčka „Field which needs parameters removed“ zadáte premennú s názvom {{Page URL}} a kliknete vpravo hore na „Uložiť“.

V ľavom paneli kliknite na „Značky“ (Tags) a nájdite si svoju Značku Google, prípadne staršiu „Google Analytics: GA4 Configuration“ značku. Kliknite na ňu a potom na „Konfigurácia značky“ (Tag Configuration).

Teraz sa vám otvoria nastavenia značky. Prejdite na „Nastavenia konfigurácie“ (Configuration settings). Po kliknutí na „Pridať parameter“ (Add row) sa vám zobrazia 2 nové polia, ktoré musíte vyplniť.

konfigurácia značky

Do prvého políčka pod „Parameter konfigurácie“ pridajte hodnotu page_location a do druhého pod „Hodnota“ pridajte {{Trim Query}}

Na záver nezabudnite značku uložiť pomocou tlačidla vpravo hore.

Otestovanie

Chcete si otestovať, či máte správne nastavené odstránenie parametrov? Kliknite vpravo hore na „Ukážka“.

Následne zadajte URL adresu vašej webovej stránky. Pridajte k nej query parametre z reportu alebo zadajte testovacie. 

Nezabudnite, že query parametre sú za „?“ a oddeľujú sa pomocou „&“.

Teraz už len stačí kliknúť na „Connect“.

Tag assistant automaticky otvorí nové okno s vašou stránkou. Musíte sa preto prekliknúť naspäť do okna, kde je Tag assistant. 

V ľavom menu nájdete udalosti, kde sa spúšťajú tagy. Svoj Google Tag nájdete najpravdepodobnejšie pod „Container Loaded“, prípadne pod „Consent Update“ (názov sa môže mierne líšiť v závislosti od Cookie lišty). 

Po kliknutí na Google Tag sa vám otvorí okno s informáciami, ktoré tag odosiela. Vpravo hore vedľa „Display Variables as“ si zakliknite „Values“. Týmto spôsobom môžete skontrolovať, či parameter „page_location“ neobsahuje žiadne vylúčené query parametre.

Odstránenie query parametrov si môžete skontrolovať aj cez GA4. Pozrite si, ako udeliť prístupy do Google Analytics

Po kliknutí v ľavom menu na „Správca“ (Admin) sa prekliknete pod „DebugView“. Po tom, ako sa vám spustí Google Tag, zobrazia sa eventy. Kliknete na event s názvom „page_view“ a opäť nájdete svoj parameter „page_location“, kde uvidíte URL bez queries.

otestovanie query parametrov

Pokiaľ všetko funguje tak, ako má, nezabudnite v Správcovi značiek kliknúť vpravo hore na „Odoslať“ a publikovať svoje zmeny. Ak si s tým neviete dať rady, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme.

Mám záujem o web na mieru

Kontaktujte nás a dohodnite si s nami stretnutie v Bratislave, vo Zvolene alebo aj v San Franciscu. Radi Vám pomôžeme s Vašim projektom.

Martin Jelínek
Martin Jelínek - PPC specialist