Kontaktujte nás a dohodnite si s nami stretnutie v Bratislave, vo Zvolene alebo aj v San Franciscu. Radi Vám pomôžeme s Vašim projektom.
Návody
Query parametre v reportoch: Prečo ich odstrániť a ako na to?
16. júla 2024
Návody
16. júla 2024
Na rozdiel od predchádzajúcej verzie, nová Google Analytics 4 neobsahuje zabudovanú funkciu na vylúčenie URL query parametrov z reportov. Na túto funkciu, preto musíte použiť Google Tag Manager, ktorý umožňuje filtrovanie URL. Prečítajte si, čo query parametre vlastne sú, na čo slúžia a ako ich môžete odstrániť zo svojho Google Analytics účtu.
Query parametre sú časti URL adresy s dodatočnými informáciami pre webový server. Vďaka nim môže vykonať špecifickú akciu. Sú umiestnené za otáznikom (?). Každý parameter sa rozdeľuje Ampersandom (&), pričom sa skladá z názvu a hodnoty, ktoré sú oddelené pomocou znakom rovnosti (=).
Query parametre (vyznačené červenou) môžu vyzerať napríklad takto:
https://www.invelity.com/hladat?utm_source=priklad45&utm_medium=cpc&productid=16485
Google Analytics 4 rovnako, ako jeho predchodca, považuje tú istú stránku za 2 rôzne webové stránky, pokiaľ obsahujú rôzne query parametre.
Ukážme si to na konkrétnom príklade: Tieto 2 URL adresy zobrazujú rovnakú podstránku. GA4 ich však vo svojich reportoch považuje za 2 rôzne stránky.
https://www.invelity.com/sk/sluzby?utm_source=priklad&product=test&kwgid=12633
https://www.invelity.com/sk/sluzby?utm_source=priklad&product=test&kwgid=45454
V čom je problém? Predstavte si, že vlastníte e-shop s tisíckami produktov, ktoré je možné filtrovať podľa farby, veľkosti alebo iných parametrov. Každá kombinácia týchto parametrov sa zobrazí v URL ako query. Bude pre vás tak oveľa ťažšie zaznamenať výkon jednej stránky či produktov. Aj v prípade jedného produktu vám query parametre spôsobia roztrieštenie dát.
Najprv sa prihláste do svojho účtu Google Analytics a vyberte príslušný property, pre ktorý chcete query parametre zobraziť.
V ľavom paneli kliknite na možnosť „Preskúmať“ (Explore). Táto sekcia vám umožňuje vytvárať vlastné prehľady a skúmať údaje podľa potrieb.
Kliknite na tlačidlo „+ Nový prieskum“ (New exploration) a vytvorte si nový vlastný prehľad.
V prieskume potrebujete pridať dimenzie a metriky, ktoré vás zaujímajú. V paneli na ľavej strane kliknite na „Pridať dimenzie“ (Add dimensions) a „Pridať metriky“ (Add metrics).
Kliknite na „Pridať filter“ (Add filter) a vyberte „Reťazec dopytu a cesty stránky“ s podmienkou obsahuje (contains) „?“.
Ako sme už spomínali, query parametre sa nachádzajú za otáznikom. Vďaka tomuto filtru ich uvidíte všetky.
Názorná ukážka, ako bude vyzerať váš report:
Môžete v ňom vidieť všetky nepotrebné parametre.
Prihláste sa do svojho Google Tag Manager účtu. Kliknite na „Šablóny“ (Templates) a na „Hľadať v Galérii“ (Search Gallery) pod sekciou „Šablóny premenných“ (Variable Templates).
Následne nájdite šablónu s menom „Query Parameter Stripping Utility“ od tvorcov z analytickej firmy Cardinal Path.
Kliknite na „Pridať do pracovného priestoru“ a „Pridať“.
V ľavom paneli prejdite do sekcie „Premenné“ (Variables) a následne kliknite na „Nová“ v sekcii „Premenné definované užívateľom“ (User-Defined Variables).
Pomenujte si premennú tak, aby ste vedeli, čo predstavuje. V Invelity používame názov „Trim Query“. Následne kliknite na „Konfiguráciu premennej.“ Otvorí sa vám pravý panel s rôznymi premennými.
Medzi premennými si vyberte tú s menom „Query Parameter Stripping Utility“.
Teraz sa vám zobrazí konfigurácia vašej premennej. Tu necháte zaškrtnuté políčko „Exclude All Parameters“, pokiaľ neplánujete vylučovať len niektoré vybrané. Ak áno, v tom prípade zvoľte druhú možnosť „Exclude Certain Parameters“. V prvom poli si prípadne viete zachovať parametre, ak nie, nechávate pole prázdne.
Do spodného políčka „Field which needs parameters removed“ zadáte premennú s názvom {{Page URL}} a kliknete vpravo hore na „Uložiť“.
V ľavom paneli kliknite na „Značky“ (Tags) a nájdite si svoju Značku Google, prípadne staršiu „Google Analytics: GA4 Configuration“ značku. Kliknite na ňu a potom na „Konfigurácia značky“ (Tag Configuration).
Teraz sa vám otvoria nastavenia značky. Prejdite na „Nastavenia konfigurácie“ (Configuration settings). Po kliknutí na „Pridať parameter“ (Add row) sa vám zobrazia 2 nové polia, ktoré musíte vyplniť.
Do prvého políčka pod „Parameter konfigurácie“ pridajte hodnotu page_location a do druhého pod „Hodnota“ pridajte {{Trim Query}}
Na záver nezabudnite značku uložiť pomocou tlačidla vpravo hore.
Chcete si otestovať, či máte správne nastavené odstránenie parametrov? Kliknite vpravo hore na „Ukážka“.
Následne zadajte URL adresu vašej webovej stránky. Pridajte k nej query parametre z reportu alebo zadajte testovacie.
Nezabudnite, že query parametre sú za „?“ a oddeľujú sa pomocou „&“.
Teraz už len stačí kliknúť na „Connect“.
Tag assistant automaticky otvorí nové okno s vašou stránkou. Musíte sa preto prekliknúť naspäť do okna, kde je Tag assistant.
V ľavom menu nájdete udalosti, kde sa spúšťajú tagy. Svoj Google Tag nájdete najpravdepodobnejšie pod „Container Loaded“, prípadne pod „Consent Update“ (názov sa môže mierne líšiť v závislosti od Cookie lišty).
Po kliknutí na Google Tag sa vám otvorí okno s informáciami, ktoré tag odosiela. Vpravo hore vedľa „Display Variables as“ si zakliknite „Values“. Týmto spôsobom môžete skontrolovať, či parameter „page_location“ neobsahuje žiadne vylúčené query parametre.
Odstránenie query parametrov si môžete skontrolovať aj cez GA4. Pozrite si, ako udeliť prístupy do Google Analytics.
Po kliknutí v ľavom menu na „Správca“ (Admin) sa prekliknete pod „DebugView“. Po tom, ako sa vám spustí Google Tag, zobrazia sa eventy. Kliknete na event s názvom „page_view“ a opäť nájdete svoj parameter „page_location“, kde uvidíte URL bez queries.
Pokiaľ všetko funguje tak, ako má, nezabudnite v Správcovi značiek kliknúť vpravo hore na „Odoslať“ a publikovať svoje zmeny. Ak si s tým neviete dať rady, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme.
Kontaktujte nás a dohodnite si s nami stretnutie v Bratislave, vo Zvolene alebo aj v San Franciscu. Radi Vám pomôžeme s Vašim projektom.
Kontaktujte nás a dohodnite si s nami stretnutie v Bratislave, vo Zvolene alebo aj v San Franciscu. Radi Vám pomôžeme s Vašim projektom.
Ak chcete dostávať naše zaujímavé články a novinky, určite sa pridajte do nášho mailing listu.