PPC

Septembrové InveHity

10. októbra 2019

Prvý školský mesiac priniesol v online priestore niekoľko zaujímavých noviniek. Už niekoľko týždňov tak môžu všetci inzerenti v Microsoft Advertising (bývalý Bing) testovať responzívne reklamy, na Facebooku vytvárať vlastné metriky kampaní a na Instagrame prezentovať svoj hudobný vkus priamo v stories. Viac o septembrovom dianí v online marketingu sa dočítate v našom pravidelnom blogu.

Google a Microsoft Ads

Microsoft Ads spúšťa beta responzívne reklamy vo vyhľadávaní

Už všetci inzerenti môžu testovať responzívne reklamy vo svojich účtoch. Vďaka responzívnym reklamám vo vyhľadávaní, ktoré Google uviedol na trh prvýkrát minulý rok, sa reklamy automaticky zobrazujú v kombinácii niekoľkých nadpisov a popisov. Do rozhrania vložíte aspoň 8 až 10 nadpisov, ktoré neobsahujú podobné frázy a aspoň dva popisy, ktoré sa navzájom odlišujú, s jasnými výzvami na akciu. Keďže sa tieto kombinácie môžu zobrazovať v ľubovoľnom poradí, mali by dávať zmysel aj samostatne.

microsoft-advertising-ad-strength

Sezónne úpravy pre inteligentné Smart kampane na Googli

Ak ste už niekedy používali inteligentné Smart kampane, tak určite viete, že pri týchto kampaniach je len málo vecí, ktoré dokážu inzerenti ovplyvniť. Mimo kreatívy a cieľovej ceny sú tieto kampane plne automatické. Po novom však bude možné používať sezónne úpravy cenových ponúk pri udalostiach, kedy sa očakáva výrazný nárast konverzného pomeruzľavové akcie, uvedenie nového produktu a pod. Viac o tejto praktickej novinke nájdete tu: LINK.

Nová inteligentná stratégia na Googli – Maximalizácia hodnoty konverzií

Google prišiel s novou automatickou stratégiou, ktorá má pomôcť maximalizovať celkovú konverznú hodnotu danej kampane. Túto kampaň môžete momentálne využívať v rámci vyhľadávacej siete a ideálne v prípade, ak máte na úrovni kampane obmedzené rozpočty, a tým pádom nie je možné použiť stratégiu – cieľová návratnosť investícií tROAS.

Google zobrazuje konkurenčné reklamy v local ads

Umiestnenie “Local Campaign” je súčasťou miestnych reklám určených na zvýšenie návštevnosti miestnych firiem. Tieto reklamy sa zobrazujú vo všetkých službách Google vrátane vyhľadávania, máp, bannerov a YouTube. 

Vyhľadávanie na obrázku znázorňuje predajcu Dodge-Chysler-Jeep v Kalifornii.  Reklama je ale pre spoločnosť Valley Hi Toyota, približne hodinu jazdy od predajcu Chrysler:

Googlecompetitivead-327x600

Sociálne siete

Vytváranie vlastných metrík na FB

Stalo sa vám niekedy, že ste na FB potrebovali nejakú vlastnú metriku (napr. PNO 🙂 ) pri reportovaní dát vašich kampaní, ktorú business rozhranie neposkytuje? Odteraz, podobne ako v Google Ads, Facebook poskytuje možnosť vytvárať vlastné metriky na základe vzorcov. Vlastný custom report si môžete vytvoriť vo vašom Business manažéri v záložke Ads reporting.

Tu v sekcii Meranie a Reporty nájdeme vytváranie vlastných metrík:

Hudba v Instagram Stories

Novinka, ktorá potešila skôr súkromných používateľov ako firemné profily, pritiahla na čoraz obľúbenejší Instagram ešte viac fanúšikov. Možnosť vybrať si skladbu z bohatej databázy, alebo ju nechať vybrať priateľmi, skombinovať ju s vlastnu fotkou, videom či “lyrics” je lákavá a prvé dni spustenia na Slovensku tak instagramové storky zaplavili stovky hudobných ukážok.

insta storka hudba

FB príbehy aj pre firmy

Kým na Instagrame stories svojou obľúbenosťou výrazne konkurujú obsahu v news feede, na Facebooku sa im až tak nedarí. Zlepšiť ich pozíciu má po novom umiestnenie príbehov samostatne a viditeľne hneď nad news feed. Paradoxne, možno práve menší záujem firiem o tento priestor vytvára menšiu konkurenciu a rozhodne stojí za to ho vyskúšať.

Označovanie značkového obsahu aj v IGTV

Koncom septembra Instagram umožnil označovať (tagovať) značkový obsah už aj v čoraz viac obľúbenej video platforme IGTV. Novinka je, podobne ako pri označovaní produktov v news feede alebo stories, dostupná len pre overené a potvrdené profily, ktoré splnia špecifické podmienky, pričom daná  značka musí používateľa potvrdiť ako obchodného partnera. Následne sa obsah bude zobrazovať s označením “Platené partnerstvo s používateľom” a obchodnému partnerovi príde upozornenie o označení. Označenie sa dá vo zverejnenom videu, podobne ako v story, zmeniť alebo odstrániť.

SEO

Časové značky vo videu aj vo výsledkoch vyhľadávania

Google oficiálne pridal časové značky do videa a bude ich zobrazovať už aj vo výsledkoch vyhľadávania. Táto funkcia výrazne uľahčí a zrýchli vyhľadávanie špecifického obsahu a konkrétnych pasáží vo videách. Oceníte to napr. pri dlhých prednáškach, rôznych postupoch, dokumentárnych filmoch a pod. 

Ak tvoríte video a chcete, aby sa konkrétna pasáž videa zobrazovala vo výsledkoch vyhľadávania, je potrebné umiestniť tieto značky (označiť časové úseky) priamo vo videu.

Na pridanie časových značiek do videa (na YouTube) nie je potrebné žiadne technické kódovanie – jednoducho zadajte čas obyčajným textom. Príklad:

  • 00:10 – Úvod
  • 02:30 – Krok 1
  • 03:15 – Krok 2
  • 04:40 – Krok 3
  • 05:15 – Záver

Rozsiahla aktualizácia hodnotenia obsahu v Google

Ak ste postrehli v posledných 2-3 týždňoch zmeny vo svojich pozíciách v Google, môže to byť spôsobené zmenou hodnotenia obsahu. Google tak viditeľne smeruje k novému prístupu vo vnímaní obsahu a tomu, čo je relevantné z pohľadu dnešného užívateľa. Oveľa väčší dôraz bude v budúcnosti klásť na odbornosť, autoritu a dôveryhodnosť. 

Zmeny v nastavení snippetov vo výsledkoch vyhľadávania

Google umožňuje nastavenie zobrazenie snippetov vo výsledkoch vyhľadávania. Zmenu môžete využiť na lepšie prispôsobenie MetaDescription, ktoré majú vplyv na preklikovosť. Vplyv na výsledky vyhľadávania táto zmena mať nebude. 

Metaznačky prípadne atribúty v HTML bude Google 100% dodržiavať. Nastavený text bude rovnako zobrazovaný aj na počítači aj na mobilnom zariadení

Tieto konkrétne príkazy môžete využiť:

„Nosnippet“ – Toto je existujúca možnosť, ktorá určuje, že nechcete, aby sa zobrazoval útržok textu.

„Max-snippet: [number]“ (NEW) – Zadáte maximálnu dĺžku textu v úryvkoch pre svoju stránku.

„Max-video-preview: [number]“ (NEW) – Zadáte maximálne trvanie animovanej ukážky videa v sekundách.

„Max-image-preview: [setting]“ (NEW) – Zadáte maximálnu veľkosť ukážky obrázka, ktorá sa má zobraziť na obrázkoch na tejto stránke, a to pomocou „none“, „standard“ alebo „large“.

Výsledky vo výsledkoch vyhľadávania neočakávajte okamžite. Zmenu uvidíte najskôr od polovice októbra (príp. až ku koncu mesiaca). Je potrebné, aby bot prišiel na vašu stránku a zaindexoval zmeny, ktoré urobíte.

Ivana Nosalova
Ivana Nosalova - PPC Specialist

K online marketingu som sa dostala prostredníctvom stáže v Invelity, kde ma táto problematika začala naozaj baviť a zaujímať. A preto som bola rada, že som po stáži mohla aj naďalej ostať, vzdelávať sa a pracovať na ďalších projektoch. Najviac ma baví vytváranie, nastavovanie kampaní a reklám na Facebooku, Google, kde rada skúšam rôzne možnosti cielenia, prácu s rôznymi publikami a následnú optimalizáciu kampane s cieľom dosahovať čo najlepšie výsledky.