fbpx

PPC

Začnite využívať obľúbenú aplikáciu Waze pre svoju inzerciu

30. januára 2020

O aplikácii Waze ste už určite počuli. Táto aplikácia je na trhu už od roku 2006 a snaží sa vodičom poskytnúť čo najlepší zážitok z jazdy. Ide o navigáciu, ktorá využíva v reálnom čase aktuálne dáta o doprave, ktoré zdieľajú priamo užívatelia Waze aplikácie – dopravné nehody, zápchy, policajné hliadky, celkovo dianie na ceste. Neviem, či ste vedeli, že pred 7 rokmi odkúpil túto aplikáciu práve Google. 

Možno sa vám stalo, že ste stáli na semafore a zrazu na vás vyškočilo nejaké pop-up okno s reklamou čerpacej stanice, reštaurácie, či predajne vo vašej blízkosti. Waze inzercia je aj napriek tomu, že patrí Googlu, oproti platforme Google Ads stále ešte len v plienkach. Užívateľské prostredie pôsobí trošku nemotorne a neusporiadane. Trvá dlhšie, kým sa s prostredím zžijete. Aj napriek tomuto miernemu počiatočnému nedostatku určite nie je zanedbateľné, že denne využíva túto aplikáciu viac ako 100 miliónov aktívnych užívateľov po celom svete. Na Slovensku sa odhaduje, že počet aktívnych používateľov je viac ako 75 000.

Tak čo, idete do toho? V nasledujúcich pár odsekoch si povieme všetko základné, čo treba vedieť predtým, ako začnete inzerovať cez Waze a aj reálne dáta.

Prihlásenie

Na začiatku je potrebné si vytvoriť účet, a to prihlásením sa buď cez svoj existujúci účet Waze (ak už ste užívateľ), alebo cez gmail konto. 

Prihlásenie sa do Waze Ads

Po prihlásení ste vyzvaný k nastaveniu platobnej metódy (pridať kartu), k vyplneniu základných údajov inzerenta (meno, kategória podnikania). Takisto je potrebné si správne vyplniť fakturačné údaje.

 Základné nastavenie účtu

4  typy reklám

  • Pin – Zobrazenie loga priamo na mape na reálnej adrese prevádzky. Kliknutím na logo sa zobrazia ďalšie informácie.
  • Zero Speed Takeover – Pri zastavení vozidla sa v hornej časti displeja zobrazí informačný banner.
  • Arrow – Po zapnutí aplikácie ukazuje smer k promovanej lokácii. Aktiváciou aplikácie vás na promovanú lokáciu priamo prenesie a zobrazí ďalšie informácie. Lokáciu si človek môže uložiť alebo sa priamo vydať k tejto lokácii.
  • Search – Lokácia prevádzky je zvýraznená pri vyhľadávaní v aplikácii.

Základné typy reklám (mimo Premium)

Minimálny budget + bidovanie

Minimálny mesačný budget je priamo závislý aj na využívaných formátoch. Minimálny budget je 60 dolárov mesačne. Avšak pri tomto budgete je možné využívať len dva z vyššie uvedených formátov – Pin a Search. Ak by ste chceli využívať všetky formáty, je potrebné už míňať viac. Na nasledujúcom obrázku sú znázornené, minimálne spendy a podporované formáty. Pri spende už 3000 dolárov mesačne máte k dispozícii okrem Pinu a Searchu aj Zero Speed formát. Veľké brandy, ktoré chcú všetky reklamy a plnú podporu, musia míňať mesačne minimálne 25 000 dolárov,  a tým získavajú tzv. Premium členstvo.

Bez Premium partnerstva majú reklamy vždy presne daný formát, meniť sa prakticky môže len rozmer loga. Platí sa za zobrazenie reklamy, čiže sa využíva všetkým známy CPM model. Minimálny bid je 1 dolár. Pri minimálnom mesačnom budgete 60 dolárov to znamená 60 000 impresií mesačne, ktoré môže garantovať špecialista svojmu klientovi. Ešte platí že Search formát sa započítava do ceny formátu Pin.

Poskytované formáty vs. prislúchajúci mesačný budget

Pridajte na mapu svoje pobočky

Po všetkých počiatočných nastaveniach je čas naštartovať vašu prvú kampaň. Najskôr je potrebné nastaviť si lokácie – vaše kamenné pobočky, ktoré sa budú na mape zobrazovať, alebo budú zvýraznené pri vyhľadávaní. K lokácii môžete pridať okrem názvu aj presné adresy, krátky popis, URL adresu (smerovať priamo na eshop), telefón a otváracie hodiny. Maximálne môžete pridať 10 kamenných pobočiek. Každá vytvorená lokácia môže mať svoj vlastný bid, takisto nemusíte inzerovať na všetky pobočky a zobrazenie reklamy môže byť spojené s otváracími hodinami.

Nastavenie prvej reklamy

S niektorými našimi klientmi sme už testovali inzerciu na Waze, ale samozrejme len tú základnú verziu, takže  sme mali k dispozícii len základné formáty reklám. Vytvorenie reklamy nie je nič zložité, potrebujete jedno štvorcové logo v dobrej kvalite, ktoré sa bude zobrazovať v zmenšenej podobe priamo na mape, a takisto po kliknutí aj v samotnej reklame. Potrebujete ešte jeden štvorcový banner a všeobecný banner, ktorý bude taktiež v štvorcovom rozmere, a to min. 200x200px. Užívatelia budú po kliknutí na Drive There navigovaní priamo na pobočku.

Čo sa týka Search reklamy, tá sa započítava do formátu Pin a nie je potrebné osobitne tento formát nastavovať. Po vytvorení Pin reklamy sa automaticky bude zobrazovať zvýraznene reklama aj vo vyhľadávaní.

ŠTART na plný plyn

Po mesačnom testovaní vám vieme poskytnúť aj určitý reálny pohľad na inzerciu na Waze. Kampaň bežala s desiatimi vybranými lokalitami/kamennými pobočkami, pri všetkých s rovnakým počiatočným bidom – jeden dolár za tisíc zobrazení. Minuli sme o trošku viac, ako minimálny budget, konkrétne niečo cez 66 dolárov.

Základné výsledky mesačnej testovacej kampane

Na priloženom screene sú reálne výsledky, kde je možné vyčítať, že to, čo Waze sľubuje aj plní. Minutý budget priamo úmerne súvisí s počtom dosiahnutých impresií. Takisto okrem impresií z Pin formátu sme dosiahli ďalších takmer 2300 impresií z vyhľadávania. Môžeme vidieť, že viac navigácií priamo na pobočku zaznamenala kampaň Search, čo je jasné. Search kampaň kopíruje vo väčšine prípadov Pins kampaň, ľudia uvidia logi zaujme ich, nestihnú v tom momente kliknúť, ale následne si brand vyhľadajú cez search. V štatistikách si môžete pozrieť presne, ktorá pobočka bola najviac zobrazovaná, vyhľadávaná aj, kde bolo uskutočňovaných najviac navigácií. Samozrejme sme aj my spozorovali, že to súviselo s hustotou dopravy –  v BA bolo najviac zobrazení, keďže je tam navyššia hustota dopravy.

Ako som už spomínala vyššie, Waze rozhranie je ešte len plienkach, čomu nasvedčuje aj sekcia, ktorá by nám mala pomôcť pri reportovaní výsledkov. Sú tam základné metriky (impresie, kliky, navigácie…) aj nejaké grafy, ktoré by mali pomôcť pri reportovaní, avšak je to dosť nemotorné, nemôžete si vybrať mesačné zobrazenie, iba denné a ani z toho neviete dobre čítať dáta. 

Pins výsledky:

Search výsledky:

Ak by sme si teda chceli porovnať tieto dva reklamné formáty, tak by sme si určite vybrali metriku miera prekliku CTR. Už z vyššie poskytnutých dát môžeme vidieť, že vyššie CTR mal reklamný formát Search, čo je aj logické, keďže už ide o relevantný dopyt. 

Ak by sme to chceli nejako zakončiť, tak Waze sa samozrejme radí medzi ďalšie možnosti, ako môžeme relatívne celkom jednoducho a lacno osloviť ďalšiu skupinu ľudí v konkrétnych lokalitách.

Ivana Nosalova
Ivana Nosalova - PPC Specialist

K online marketingu som sa dostala prostredníctvom stáže v Invelity, kde ma táto problematika začala naozaj baviť a zaujímať. A preto som bola rada, že som po stáži mohla aj naďalej ostať, vzdelávať sa a pracovať na ďalších projektoch. Najviac ma baví vytváranie, nastavovanie kampaní a reklám na Facebooku, Google, kde rada skúšam rôzne možnosti cielenia, prácu s rôznymi publikami a následnú optimalizáciu kampane s cieľom dosahovať čo najlepšie výsledky.