PPC

Aké publiká na Facebooku poznáme a na čo slúžia

26. januára 2023

Facebook je celosvetovo najpoužívanejšia online sociálna sieť, pričom v súčasnosti má približne 2.96 miliardy aktívnych používateľov mesačne.  Vďaka veľkému počtu užívateľov je Facebook vhodným nástrojom na propagáciu a v oblasti online reklamy je veľmi často využívaný. 

Na facebooku sa nachádzajú rôzne skupiny užívateľov s rôznymi záujmami, vlastnosťami či záľubami. Práve vďaka tejto rôznorodej užívateľskej základni umožňuje facebook cieliť reklamy na rôzne publiká. Cielenie reklám na presne vymedzené publikum môže prispieť k zvýšeniu CTR, priviesť návštevnosť na váš web, podporiť brand awareness, či pomôcť naplniť iný marketingový cieľ. 

Čo sú publiká na Facebook-u a načo slúžia?

Facebookové publiká predstavujú skupinu či zoznam používateľov, na ktorých chcete cieliť vaše reklamy, keď inzerujete na Facebooku. Vytváraním publík môžete zabezpečiť, že správne posolstvo sa dostane k tým správnym užívateľom. 

Význam publík spočíva vo vytvorení konkrétnych skupín užívateľov, na ktorých chcete zacieliť určitú reklamu. Vďaka tomuto je možné vylúčiť tých užívateľov, ktorí nie sú relevantní pre vašu reklamnú kampaň a sústrediť tým pozornosť i rozpočet na to správne publikum.

Základné publiká na Facebooku

Publiká na Facebooku nájdeme v Business Manager v sekcii Ads Manager, kde ich môžeme vytvárať a spravovať. Ak chcete pracovať s publikom prejdite do Business Manager a otvorte aplikáciu Ads Manager. Vľavo kliknite na 3 čiarky a vyberte ikonku publiká (Audiences). Následne po kliknutí sa vám zobrazí zoznam všetkých vašich vytvorených publík. V tejto sekcii môžete kliknutím na Vytvoriť publikum pridať rôzne ďalšie publiká. Na výber máte Custom, Lookalike a Saved publiká.

Custom audiences – vlastné publiká

Vlastné publiká sú založené na údajoch z offline zoznamov zákazníkov alebo vychádzajú z online interakcií s ľuďmi na webovej stránke, v aplikácií, či na Facebooku alebo Instagrame. 

Význam týchto publík spočíva v tom, že vám umožňujú spojiť sa s ľuďmi, ktorí už prejavili záujem o váš produkt či podnik. Vytvárať môžete publiká zo zákazníckych kontaktov, aktivity na webovej stránke či v mobilnej aplikácii. Na jednom účte máte možnosť vytvoriť viac ako 500 vlastných publík.Ide vlastne o remarketingové publiká.

Lookalike publiká

Publiká zložené z ľudí, ktorí nikdy nekomunikovali s vašou firmou ale podľa Facebooku sú podobní jednému z vašich aktívnych vlastných publík. Tieto publiká vám umožňujú oslovovať ľudí, ktorí sú podobní publiku na ktoré sa vo všeobecnosti zameriavate. Môžete vytvoriť podobné publikum na základe ľudí, ktorým sa páči vaša stránka, na základe konverzných pixelov alebo akéhokoľvek z vašich existujúcich vlastných publík.

Lookalike Audiences predstavujú rýchly a efektívny spôsob, ako sa spojiť s ľuďmi, ktorí s veľkou pravdepodobnosťou zareagujú na vaše reklamy. Všetko, čo musíte urobiť, je vybrať zdrojové publikum z užívateľov, ktorých poznáte. Vaše reklamy potom oslovia ďalších ľudí so spoločnými záujmami a vlastnosťami.

Tipy pre Vás: 

  • Vytvoriť môžete až 500 lookalike publík z jedného zdrojového publika. 
  • Na to aby mohlo byť zdrojové publikum využité na vytvorenie lookalike publika musí obsahovať minimálne 100 užívateľov z jednej krajiny
  • Užívatelia v zdrojovom publiku sú vylúčení z lookalike publika.

Podobné ako looklike publikum je Special Ad publikum, pretože na vytvorenie nového publika využíva podobnosti správania sa užívateľov vo vašom zdrojovom publiku. Special Ad publikum je však upravené tak, aby vyhovovalo obmedzeniam výberu publika, ktoré súvisia s vybranou špeciálnou reklamnou kategóriou vašej kampane. Special Ad kategória na Facebooku je klasifikácia reklám, ktoré odkazujú na oblasti ako bývanie, úvery, či pracovné príležitosti. 
Viac o Special Ad Category sa dozviete tu: LINK

Uložené (saved) publiká 

Ide o publiká, ktoré sú vytvorené zaradením alebo vylúčením ľudí na Facebooku na základe spoločných demografických údajov, záujmov či správania.

Pri vytváraní saved audiences máte možnosť:

  1. zahrnúť či vylúčiť vlastné publikum,
  2. zamerať sa na konkrétnu lokalitu,
  3. vybrať si vekové rozmedzie,
  4. cieliť podľa pohlavia,
  5. vybrať užívateľov podľa jazyka,
  6. využiť detailné zameranie (detailed targeting).

Detailed targeting

Podrobné cielenie umožňuje zúžiť publikum priradením alebo vylúčením užívateľov prostredníctvom ich demografických údajov, záujmov či správania. Práve výberom týchto faktorov môžete prispôsobiť vaše publikum, tak aby bolo čo najrelevantnejšie pre váš podnik a prispelo tak k dosiahnutiu reklamných cieľov. 

V nasledujúcom príklade si ukážeme ako vyšpecifiktovať toto publikum:

Ak predávate produkty určené pre bábätká, môžete napríklad svoju reklamu zamerať konkrétne na mamičky,ktoré rady nakupujú, zaujímajú sa o témy súvisiace s materstvom a ich deti dosahujú vek max. 2 roky.

Veríme, že si už viete predstaviť čo sú FB publiká a na čo slúžia. 
Ak by ste mali otázky alebo potrebovali poradiť radi vám pomôžeme 🙂

Valéria Lapínová
Valéria Lapínová - PPC & SEO specialist

O digitálnom marketingu som sa prvýkrát dozvedela už počas štúdia na vysokej škole. Daná téma ma oslovila natoľko, že som sa jej venovala aj pri vypracovaní záverečnej práce. Následne po štúdiu sa mi naskytla príležitosť absolvovať stáž tu v Invelity. V súčasnosti tu stále pracujem a som rada, že môžem rozvíjať svoje vedomosti a schopnosti v oblasti PPC a SEO.