fbpx

Všeobecné

Ako ochrániť duševné vlastníctvo na internete?

22. mája 2024

Ochrana duševného vlastníctva je v súčasnej dobe aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým. Internet otvoril svoje dvere ašpirujúcim kreatívcom a stal sa miestom, kde sa môžu sebarealizovať. Títo jednotlivci vkladajú veľké úsilie, financie a nápady na vytvorenie obsahu, ktorým nadchnú svoje publikum. Rovnako aj značky využívajú sociálne siete ako hlavnú platformu na prezentáciu svojho podnikania. 

Riziká môžu byť od neautorizovaného šírenia obsahu až po zneužívanie značiek. Prístupnosť a rozšírenie obsahu cez internet znamená, že ochrana týchto práv je ešte zložitejšia. Prejdime si spoločne jednotlivé spôsoby ochrany práv na internete.

Internet a duševné práva

Efektívne uplatňovanie práv duševného vlastníctva pomáha zabrániť neoprávnenému kopírovaniu a distribúcii chránených diel. Toto je kľúčové najmä na internete, kde je rozšírenie a kopírovanie obsahu rýchle a jednoduché. Internet prináša veľké výzvy v ochrane práv duševného vlastníctva, od internetových poskytovateľov, sociálne médiá až po vyhľadávače. 

Dobrým príkladom je vlastníctvo domény. Majitelia ochranných známok majú právo zabrániť neautorizovanému používaniu domén. Porušovanie práv nie je len v aktívnom využívaní domény, ale môže to byť blokovanie domény alebo využívanie podobnej, či zameniteľnej domény. 

Google Ads nepovoľuje reklamy, ktoré nemajú autorizáciu na používanie obsahu chráneného autorskými právami. Ak máte právnu autorizáciu na používanie obsahu chráneného autorskými právami, môžete požiadať o certifikáciu na účely inzercie. V prípade, že si všimnete neautorizovaný obsah, môžete podať sťažnosť súvisiacu s autorskými právami. Keď Google uzná vašu ochrannú známku, automaticky zamietne reklamy ostatných inzerentov, ktorí ju budú chcieť použiť. Zistite viac o pravidlách Google Ads.

Meta a duševné práva

V Meta for Business nájdete novo pridanú sekciu Ochrana podnikov, ktorá vám poskytne návody a inšpirácie, ako vytvoriť stratégiu ochrany značky a zmierniť vplyv jej zneužitia.

Počuli ste o Brand Rights Protection Manager? Tento nástroj identifikuje kopírovanie v zoznamoch produktov. Vďaka využitiu umelej inteligencie umožní širšiu ochranu produktov. 

Navyše sa rozšíril limit referenčných obrázkov z 50 na 200 obrázkov, čo umožní systému Meta krížovú kontrolu širšieho rozsahu variantov. Prečítajte si viac o ochrane duševného vlastníctva na Facebooku.

Brand Rights Protection Manager
Náhľad: Meta Busines Manager – Brand Rights Protection

NTF

NFT je skratka pre non-fungible token. V preklade znamená nezameniteľný alebo aj nenahraditeľný token. Ide o jednotku dát, ktorá sa používa ako prostriedok na preukázanie vlastníctva digitálnej alebo aj fyzickej položky. Každý takýto token je jedinečný a nezameníte ho za iný. Blockchain ukladá informácie o vlastníctve tokena. Týmto spôsobom chránime tieto informácie pred falšovaním. Vzťahujú sa na akýkoľvek digitálny obsah – obrázky, tweety, texty, hudobné diela, videozáznamy, pričom blockchain samotný produkt neukladá.

Čo je duševné vlastníctvo?

Duševné vlastníctvo je majetok nehmotnej povahy, ktorý je výsledkom tvorivého myslenia alebo tvorivej duševnej činnosti. Do duševného vlastníctva patrí priemyselné vlastníctvo a autorské práva

Autorské práva chránia v zmysle Autorského zákona určité dielo, napr. z oblasti umenia, literatúry a vedy. Registrácia potrebná nie je.

Priemyselné práva chránia podstatu predmetom duševného vlastníctva a to:

V tomto prípade je registrácia potrebná.

ochrana duševného vlastníctva je dôležitá aj v online priestore
Ilustračný obrázok vygenerovaný Chat GPT

Výhody ochrany duševného vlastníctva

Ochrana vášho duševného vlastníctva je jediným legálnym spôsobom, ako zabrániť tomu, aby vaše jedinečné nápady, produkty alebo služby niekto kopíroval alebo používal bez povolenia. V podnikaní je rovnako dôležitá ako ochrana hmotného majetku. Poskytuje nielen finančne, ale aj nefinančné benefity a zároveň uľahčuje riešenie právnych sporov

Experti hovoria, že spoločnosti, ktoré si chránia duševné vlastníctvo, majú o 20 % vyššie príjmy a vyplácajú o 19 % vyššie mzdy zamestnancom. 

Výhody, ktoré ponúka účinná ochrana duševného vlastníctva:

  • Ak niekto používa váš patentovaný výrobok alebo nápad bez vášho súhlasu, máte právo chrániť svoje práva a prijať opatrenia.
  • Vďaka vlastníctvu patentu alebo ochrannej známky môžete zvýšiť trhovú hodnotu svojho podnikania, získať investorov, prípadne iné možnosti financovania. Ochráňte si svoje know-how, vynález, technické riešenie, nehmotné aktíva, logo, dizajn či značku.
  • Ochrana duševného vlastníctva znižuje riziko podvodov a nekalých obchodných praktík.
  • Ak vlastníte cenné informácie o technológiách lebo o iných aspektoch vášho podnikania, môžete si ich dať chrániť ako obchodné tajomstvo.
  • V prípade nečestného konania máte právo požadovať náhradu škody a ďalšie opravné opatrenia.

Od januára 2024 môžu podnikatelia získať od Úradu priemyselného vlastníctva vouchery určené na ochranu inovácií, patentov či značiek, prípadne na audit duševného vlastníctva. 

Ako chrániť duševné vlastníctvo?

Ako zistím, že pre svoje podnikanie potrebujem ochranu duševného vlastníctva? Jednoducho. Použijem službu IP Scan, ktorá vám poskytne poradenstvo o tom, ako zaregistrovať a využiť svoje duševné vlastníctvo. 

Čo je to IP Scan?

IP Scan je diagnostická služba odborného poradenstva a konzultácií zo strany akreditovaného odborníka vo forme hĺbkového auditu IP podnikateľa. Výsledkom služby je správa, na základe ktorej sa zistí stav využívania a spravovania IP podniku, pričom odborník súčasne navrhne kroky pre zlepšenia ďalšieho rozvoja ochrany IP a jeho využívania. Cieľom je poskytnúť praktickú, objektívnu a vecnú analýzu, vďaka ktorej podniky lepšie pochopia hodnotu IP pre svoje podnikanie a najmä zistia, aké duševné aktíva majú, aké sú možnosti ich ochrany a efektívneho využitia, aby bol podnik vo svojej obchodnej stratégií schopný spravovať a riadne využívať tieto prvky, ktoré sú kľúčom k rastu podnikania. Naopak, v tejto službe sa nejedná o registráciu IP ani o právne poradenstvo.

Kto môže využiť službu IP Scan?

Služba je určená pre malé a stredné podniky – SMEs, pod ktorými sa rozumie mikro podnik (počet zamestnancov do 10, obrat do 2 mil. eur; súvaha: do 2 mil. eur), malý podnik (počet zamestnancov do 50, obrat do 10 mil. eur; súvaha: do 10 mil. eur) a stredný podnik (počet zamestnancov do 250, obrat do 50 mil. eur; súvaha: do 43 mil. eur), s tým že môže ísť aj o SZČO. Podnik musí mať sídlo v členskom štáte EÚ, v tomto prípade v SR.

Prečo požiadať o poskytnutie IP Scan?

Štúdia od Ocean Tomo ukázala, že za posledné štvrťstoročie sa nehmotný majetok (IP) stal vedúcou triedou aktív a v súčasnosti tvorí 90% trhovej hodnoty indexu S&P 500. IP je teda možné považovať za kľúčový pilier hodnoty podnikov. V súčasnosti je preto nevyhnutné venovať IP pozornosť nielen z hľadiska jeho ochrany, ale aj z pohľadu business modelu, stratégie, monetizácie, komercializácie a v prvom rade poznania jeho skutočnej hodnoty a narábania s touto hodnotou.
Služba IP Scan umožní podniku priamy kontakt s odborníkom, ktorý s ním bude spolupracovať na preskúmaní konkrétneho obchodného modelu, jeho produktov, služieb a plánov rozvoja. Spoločne si určia, aký nehmotný majetok treba chrániť a ako môže IP pomôcť podniku rásť, čím sa zároveň zabráni, aby jedinečné nápady, produkty alebo služby niekto iný kopíroval alebo používal bez povolenia.

Čo podnikateľ touto službou získa?

Po využití služby bude podnikateľ disponovať informáciami napríklad o tom:

  • Aké IP jeho podnik má alebo aké IP môže mať
  • Ako IP chrániť a to nielen formou registrácie, ale aj interne a externe
  • Ako monitorovať IP konkurenčných podnikateľov, aby neporušovali jeho práva
  • Ako IP komerčne využívať pre svoj biznis
  • Ako oceňovať IP
  • Ako využiť IP na zvyšovanie hodnoty podniku a v účtovníctve
  • Akú stratégiu rozvoja IP zvoliť

Prostredníctvom žiadosti o grant viete aktuálne získať poukaz na preplatenie až 90% nákladov na službu IP Scan, čím môžete ušetriť až 720,- EUR. Žiadosti môžete podávať len do 06.12.2024.

Kto poskytuje IP Scan?

Služba môže podnikateľom poskytnúť iba advokát alebo patentový zástupca, ktorý absolvoval certifikovaný kurz realizovaný Úradom Európskej únie pre duševné vlastníctvo a Úradom priemyselného vlastníctva SR. Dvaja členovia našej advokátskej kancelárie Hriadel-Heger & Partners s.r.o. už získali osvedčenia na poskytovanie služby IP Scan, vďaka čomu sa stali jej akreditovanými poskytovateľmi v SR.Ak chcete vedieť viac o službe IP Scan, alebo máte záujem o jeho poskytnutie?

Pre viac informácií kontaktujte nášho partnera Hriadel-Heger & Partners s.r.o.

lOGO Hriadel-Heger & Partners s.r.o.

Myslite na to, že ochrana duševného vlastníctva v digitálnej ére je nevyhnutná pre zachovanie práv spoločností, či jednotlivcov. Veríme, že náš článok vám poskytol dostatok informácií a dôkladne zvážite ochranu vášho duševného vlastníctva na internete. 

Zdroj: https://www.hriadelheger.eu/

Barbora Mikušová
Barbora Mikušová - PPC specialist

Marketingu som sa venovala počas vysokej školy a v rámci programu Erasmus v zahraničí. K PPC reklame som sa dostala cez stáž v Invelity, kde ma táto oblasť marketingu veľmi rýchlo chytila za srdce, pretože sa v nej prelína potreba analyticky myslieť s jemnou dávkou kreativity, čo je pre mňa zaujímavé a pestré.