PPC

Google Ads reklama a jej typy kampaní

4. mája 2023

V tomto článku sa zjednodušene pozrieme na základné typy kampaní, ktoré vám môžu pomôcť zacieliť a uloviť tých správnych zákazníkov.

Dobré vedieť

Google Ads (predtým Google AdWords) je reklamná služba, ktorá umožňuje ľuďom inzerovať pomocou reklám vo výsledkoch vyhľadávania Google a v jeho sieti. 

Kampaň je sada reklám s rovnakým rozpočtom, geografickým zacielením a ďalšími nastaveniami.

Dostupné typy kampaní

Na začiatok je potrebné povedať, že v Google Ads je v súčasnosti dostupných až 8 základných typov kampaní, my sa budeme v tomto článku venovať základným siedmim z nich. Smart kampaň a jej možnosti zhrnieme v článku na našom blogu už čoskoro.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je kampane_clanok-1024x430.jpg

 • Kampaň vo vyhľadávacej sieti – reklamou oslovíte ľudí, ktorí prejavili záujem o službu alebo produkt.
 • Kampaň v obsahovej sieti – ukážte sa potenciálnym zákazníkom na internete cez bannerové reklamy.
 • Nákupná kampaň – prezentujte svoje produkty s nákupnými reklamami.
 • Video kampaň – oslovte a zapojte divákov na Youtube a naprieč internetom.
 • Kampaň na aplikáciu – podporte propagáciu aplikácie.
 • Performance Max – inzerujte na celej platforme.
 • Discovery – zapojte interaktívne reklamy podobné tým na sociálnych sieťach vo feedoch služieb Google.

Kampane vo vyhľadávacej sieti – ukážte sa, keď ľudia niečo hľadajú

Ľudia sú hľadači. Okrem rôznych pokladov, zmyslu života, pravej lásky (kľúčov od auta:), hľadajú aj praktické informácie. Už viac ako 20 rokov používajú ľudia na vyhľadávanie informácii Google, aktuálne až 3,5 miliárdkrát denne. Ak nie ste na prvých miestach vo vyhľadávaní, ako by ste ani neexistovali. Výhodou je, že platí sa iba za klik a cena sa určuje v reklamnej aukcii v reálnom čase. Ak je teda o dané kľúčové slová veľký záujem medzi inzerentmi sú drahšie ako tie, na ktoré sa inzeruje menej. 

Textová reklama

Tento typ kampane bol pred nejakým časom ešte dostupný. V súčasnosti, ak účet obsahuje textovú reklamu a pokiaľ je aktívna stále sa zobrazuje. Problém nastáva pri jej opätovnom vytváraní či optimalizácii, keďže tento typ reklamy sa už nedá vytvoriť ani upraviť. Ak vám však tieto reklamy prinášajú požadované výsledky môžete ich stále využívať. Vo všeobecnosti však odporúčame vytvoriť responzívnu reklamu. 

Responzívna reklama

Responzívne reklamy vytvoríte ľahko. Stačí zadať viacero nadpisov. Z nich Google Ads vyberie a bude priebežne automaticky testovať rôzne kombinácie. Na základe toho dokáže zlepšiť výkonnosť kampane prispôsobením obsahu potenciálnym zákazníkom, ako aj rôznym šírkam obrazoviek, na ktorých sa zobrazujú.

Náhľad reklamy pre mobil

Náhľad reklamy pre počítač

Dynamické reklamy vo vyhľadávaní

Pre inzerentov s prepracovanými a rozsiahlymi webmi sú veľkým uľahčením dynamické reklamy vo vyhľadávaní. Nadpisy a vstupné stránky dynamických reklám sa generujú pomocou obsahu z webu inzerenta, takže reklamy sú vždy relevantné a šetria čas pri vytváraní. Stačí len pridať popis kreatívy. Dôležité je venovať pozornosť správnemu výberu vstupných stránok, na ktoré prídu zákazníci ako prvé.

Výhody

 • Máte možnosť ukázať reklamu potenciálnym zákazníkom, ktorí už prejavili záujem o služby a produkty, ktoré ponúkate.
 • Ideálne sú pre vás ak ponúkate pomoc pri akútnych problémoch, napr. odťahová služba, inštalatér.
 • Dokážete sa zviditeľniť i s obmedzeným rozpočtom za predpokladu, že máte kampaň správne nastavenú.

Skúste si predstaviť akýkoľvek hokejový zápas. V celej aréne, na ľadovej ploche či na dresoch hráčov nájdete množstvo reklám a značiek. Pre značky je to výborná investícia, nakoľko poznajú svoje publikum a svoju značku môžu spojiť so športovým zážitkom.

Pozrite si dresy krajín na MS v hokeji 2021: aké bude mať Slovensko? (Zdroj: SME/Sportnet)

Na podobnom princípe fungujú obsahové kampane. Dokážete nimi osloviť ľudí, ktorí sa venujú v online priestore rôznym činnostiam. Reklama sa zobrazuje v službách Google ako je Youtube, Gmail, na rôznych weboch v rámci obsahovej siete Google, krížom krážom na stránkach po internete (napr. portáloch sme.sk, aktuality.sk) či v mobilných aplikáciách.  Grafické reklamy vám môžu pomôcť predstaviť vaše podnikanie konkrétnym cieľovým skupinám, ktoré sa pravdepodobne budú zaujímať o to, čo predávate. Oslovíte svojich potenciálnych klientov na počas celého nákupného cyklu a zvýšite povedomie o svojej značke či priamo ovplyvníte nákupné rozhodovanie. Vplývate na to, komu sa vaša reklama zobrazí – podľa demografických údajov, chovania či záujmov. Rovnako viete zvoliť, kde sa bude reklama zobrazovať podľa kľúčových slov či tematického zamerania webu.

Formáty reklám

Na výber je viacero formátov od grafickej obrázkovej reklamy, tzv. banerov po dynamické banery (dynamicky sa zobrazujú produkty, ktoré si používateľ pozeral na webe) či animované banery (bannery vo formáte HTML5 a AMPHTML5). Využiť môžeme i responzívne reklamy, tzn. obrázkovo-textové reklamy, ktoré sa vytvárajú priamo v Google Ads. Obrázkovo-textové reklamy či HTML5 reklamy, ktoré sa zobrazujú v Gmail nám zabezpečia Gmail reklamy.

Praktickým príkladom reklamy v obsahovej sieti je kampaň Google Ads remarketing. Je to reklama, ktorá sa cielene zobrazuje ľuďom, ktorí v minulosti navštívili web a prezerali si jednotlivé stránky. To znamená, že ak ste boli na stránke s topánkami, veľmi podobný typ topánok sa vám bude zobrazovať v banneroch i počas čítania vášho obľúbeného on-line denníka. Pri tomto type reklamy výrazne rastie aj jej úspešnosť.

Výhody

 • Obrovské pokrytie naprieč celým internetom
 • Dokážete osloviť zákazníkov, ktorí o vás ešte nepočuli. Ideálna voľba ako propagovať nové produkty a služby
 • Grafické spracovanie reklám

Videokampane – Videoreklamy na YouTube

Snáď každý už niekedy hľadal nejaký videonávod, video recept, faily, či obľúbenú skladbu na YouTube. Práve preto je YouTube druhým najväčším vyhľadávačom na svete, ktorý má každý mesiac viac než dve miliardy prihlásených používateľov. Ľudia pozerajú toľko videí, že by ich mohli zabávať aj počas celého letu na Slnko a späť, a to až 3 000-krát! Pri každom prehratí videa existuje potenciál vystaviť vašu reklamu niekomu, koho by mohlo zaujímať, čo ponúka vaše podnikanie. 

Najčastejšie sa videoreklama využíva na budovanie povedomia o značke alebo produkte. Pre výkonnostné kampane je dostupná aj optimalizácia na konverzie. Video reklama sa zobrazuje na YouTube, vo videách na weboch partnerov a v aplikáciách v Obsahovej sieti. Funguje to tak, že video reklamy môžete cieliť na publiká, tzn. na skupiny ľudí s konkrétnymi záujmami, úmyslami a demografickými údajmi, ktoré odhadol Google. Ako na Youtube videokampane sa dozviete z článku od našej senior PPC špecialisty Ivky v článku Ako na Youtube videokampane.

Formáty video reklamy

Videoreklama na YouTube môže byť veľmi kreatívna a ponúka nám viac formátov:

 • Nepreskočiteľná In-stream reklama je krátke 15 – sekundové video, ktoré sa prehráva pred iným videom, počas iného videa alebo po inom videu.
 • Videoreklama, ktorá sa prehrá pred, počas alebo po iných videách je preskočiteľná In-stream reklama. Reklama sa dá preskočiť po piatich sekundách, za čo inzerent neplatí. Platíte za zhliadnutie celého videa kratšieho ako 30 sekúnd. Pri dlhších, zaplatíte za zhliadnutie 30 sekúnd videa. Môžete si vybrať možnosť platenia za 1000 zobrazení.
 • Textová reklama s náhľadom  videa, ktorá sa zobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania na YouTube, v odporúčaných videách, na hlavnej stránke YouTube alebo na partnerských stránkach je video discovery reklama (inak nazývaná aj in-feed). Kliknutím na miniatúru videa si pozriete video. Platí sa za toto kliknutie.
 • Mikrospot je 6-sekundové nepreskočiteľné video, ktoré sa zobrazuje pred alebo počas iného videa. Pri mikrospote vždy platíte za tisíc zobrazení reklamy. Je to veľmi efektívny spôsob reklamy.
 • Reklamy out-stream sú videoreklamy iba pre mobilné zariadenia (telefóny a tablety), ktoré sa prehrávajú na partnerských weboch a v aplikáciách. Inzerentom sa účtuje poplatok iba v prípade, že sa používateľovi zobrazí na aspoň dve sekundy minimálne polovica plochy reklamy (platíte za tisíc viditeľných zobrazení reklamy). 

Výhody

 • Obrovská základňa zaujatých divákov
 • Demografické možnosti cielenia ako vek, pohlavie a geografická poloha
 • Pokročilá možnosť zacieliť videá podľa témy, kategórie, či na konkrétne YT kanály a kľúčového slova, aby sa reklama zobrazovala správnym divákom
 • Množstvo typov reklám, ktoré umožňujú zvoliť si formáty a kreatívu, ktoré najlepšie pomôžu              dosiahnuť ciele

Kampane na aplikácie

Máte mobilnú aplikáciu súvisiacu s vašim podnikaním alebo aplikáciu, ktorú si majú zákazníci zakúpiť? So službou Google Ads ju môžete propagovať pomocou kampane na aplikácie v najväčších službách Googlu vrátane Vyhľadávania, služieb Google Play a YouTube, funkcie Objaviť vo Vyhľadávaní Google a Obsahovej siete Google. Na rozdiel od iných typov reklám v službe Google Ads nemusíte vytvárať samostatné reklamy pre kampane na aplikácie. Namiesto toho sú vaše reklamy navrhnuté pre vás automaticky.

Zadáte text, počiatočnú ponuku, rozpočet, ako aj jazyky a umiestnenia svojej kampane. Môžete tiež pridať niektoré prvky vo formáte HTML5, ak sú relevantné pre vaše podnikanie. Google Ads potom tieto informácie prispôsobí pre sadu reklám v rôznych formátoch a sieťach. Otestujú  sa rôzne kombinácie podkladov a budú častejšie zobrazovať reklamy, ktoré majú najlepšiu výkonnosť. Google Ads využíva strojové učenie sa. Preto je vhodné ponechať kampaň spustenú aspoň 7 dní, aby sa mohla optimalizovať. Netreba sa teda ponáhľať s úpravami.  Pri tomto type reklamy si určujete cieľovú cenu za inštaláciu aplikácie (cost-per-install) alebo za akciu v aplikácii (cost per action). Ak je Vašim cieľom Propagácia aplikácie, môžete si vybrať z troch podtypov kampaní: Inštalácie aplikácie, Interakcie s aplikáciou a Predbežná registrácia pre aplikáciu (iba Android). Každý podtyp kampane sa zameriava na iné akcie a stratégie ponúk.

Výhody

 • Oslovovanie ľudí, ktorí sa zaujímajú o konkrétny obsah v aplikácii
 • Pokročilé prispôsobenie vrátane špecifických podkladov kreatív
 • Rozšírenie dosahu a zvýšenie počtu konverzií, nakoľko kampane na aplikácie s pripojenými informačnými kanálmi zvyčajne oslovujú viac používateľov a prinášajú viac konverzií vďaka                zlepšenému zacieleniu a prispôsobeným formátom, ktoré informačné kanály umožňujú

Kampane v nákupoch – Zaostrite na nakupujúcich

Žijeme v dobe kedy sú zákazníci oveľa náročnejší, informácie chcú ihneď a nechcú sa preklikávať množstvom stránok, aby zistili základné informácie o produkte. Google Ads nám ponúka možnosť zobrazovania reklamy špeciálne pre vyhľadávanie produktov na stránkach Google. Založené sú výlučne produktoch a v zásade poskytujú kupujúcim dôležité informácie o produkte ešte predtým, ako navštívia online obchod.  Nazývajú sa reklamy v Nákupoch Google a vo vyhľadávaní zobrazujú obrázok produktu spolu s jeho názvom, cenou, názvom obchodu a recenziami.

Typy reklamy v nákupoch

Existujú dva typy kampaní v Nákupoch. Prvým typom je produktová reklama v nákupoch. Vytvára sa pomocou produktových údajov poskytnutých vo vašom účte Google Merchant Center. Zvýšiť návštevnosť vašich miestnych predajní vám pomôžu reklamy na miestny inventár. Využívajú údaje informačného kanála výrobkov z miestneho inventára, aby zobrazili vaše výrobky z kamenného obchodu zákazníkom v okolí.

Výhody

 • Kvalifikovanejší potenciálni zákazníci
 • Jednoduchá správa kampaní zameraná na maloobchod
 • Širší záber
 • Výkonné nástroje tvorby prehľadov a údaje o konkurencieschopnosti

Performance Max kampane

Ide o nový typ kampane založený na cieľoch. Poskytuje inzerentom prístup k celému inventáru služby Google Ads v rámci jednej kampane. Navrhnutá je tak, aby pomohla nájsť konvertujúcich zákazníkov na všetkých kanáloch Google, ako napríklad YouTube, obsahová sieť, vyhľadávacia sieť, Gmail či Mapy.

Performance Max pomáha zvyšovať výkonnosť prostredníctvom stanovených konverzných cieľov. Pomocou inteligentných ponúk získava viac konverzií a vyššiu hodnotu optimalizáciou výkonnosti v reálnom čase na základe vášho konkrétneho reklamného cieľa, posktytnutých podkladov, kreatív, signálov publika a informačných kanálov.

Výhody

 • Objavte viac zákazníkov, ktorí konvertujú
 • Zvýšte hodnotu konverzií
 • Získajte podrobné štatistiky

Ak máte záujem zistiť viac o tomto type kampane, ako funguje či aké sú jej výhody, prečítajte si náš článok venovaný Performance Max. 

Discovery

Reklamy discovery sú pútavé a interaktívne. Dávajú priestor na vyrozprávanie zaujímavého vizuálneho príbehu o produktoch značky. Inzerenti, ktorí použijú Discovery reklamy budú mať možnosť predviesť jeden obrázok svojho produktu alebo služby, alebo viac obrázkov vo formáte karuselu s možnosťou posunutia. Prirovnať ich môžeme k reklamám na Facebooku. Zároveň pôsobia veľmi natívne, čo znamená, že sa prispôsobujú prostrediu, kde sa ukazujú. K discovery reklamám sa dá pripojiť po novom aj feed s produktami. O tom, ako discovery reklamy fungujú a prečo by sme ich mali používať sa dočítate v článku od nášho kolegu Jakuba.

Výhody

 • Zvyšujú mieru zapojenia pomocou pútavejších a relevantnejších reklám
 • Vykresľujú sa natívnym spôsobom

Možností je veľa

Google Ads ponúka množstvo typov kampaní a reklám. Dôležité je vybrať tú správnu pre vaše podnikateľské ciele. Neváhajte sa na nás obrátiť. Sme digitálni lovci, pomôžeme vám zamerať váš cieľ.

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.