Email marketing

Ako pristupovať k e-mail marketingu v roku 2024

18. marca 2024

V predchádzajúcom článku sme si povedali, ako efektívne využívať e-mail marketing. Aj v tejto oblasti musíte naskočiť na rozbehnutý vlak a adaptovať svoju stratégiu na nové trendy. Rok 2024 výrazne zmení doterajší prístup k vnímaniu e-mail marketingu. Dôvodom budú povinné zmeny mailingových služieb, ale aj využitie umelej inteligencie pri tvorbe newsletterov a správe dát. 

Zistite, na aké trendy a zmeny musíte upriamiť svoju pozornosť v roku 2024. 

Strašiaky menom Gmail a Yahoo 

Najväčšie e-mailové služby Gmail a Yahoo vydali niekoľko prísnych nariadení s platnosťou od februára 2024. Cieľom týchto zmien je odstrániť mieru podvodných e-mailov a zlepšiť príjemcom zážitok z doručenej pošty. Tieto nariadenia sú vonku už niekoľko mesiacov a spôsobili chaos medzi odosielateľmi e-mailov. Viacerí odosielatelia sa nových mien zľakli, ale v skutočnosti sa niet čoho obávať. 

Dôležité je splniť tieto kroky:

 • Autentifikácia SPF a DKIM Odosielatelia musia pre svoje odosielajúce domény nastaviť SPF (Sender Policy Framework) a DKIM (DomainKeys Identified Mail). Tieto protokoly sú základom overovania e-mailov a dôkazom, že sú odoslané z legitímneho zdroja​​. 
 • Nastavenie DMARC – Autentifikácia správ na základe domény na ochranu pred phishingom a zneužitím domény​. Toto nastavenie je potrebné pre všetkých odosielateľov 5 000+ e-mailov denne. Prečítajte si, ako si nastaviť DMARC.
 • Zarovnanie odosielacej domény – Doména v hlavičke „Od“ odosielateľa sa musí zhodovať s doménou SPF alebo DKIM, čím sa zabezpečí konzistentnosť a spoľahlivosť identity odosielateľa​​.  
 • Zrušenie odberu 1 klikom – Ďalšia zmena, ktorú však bude Gmail a Yahoo sledovať od júna je odhlásenie z odberu jedným klikom priamo v tele e-mailu. Nejde teda o klasické odhlásenie cez pätičku. 

Ukážka, ako má vyzerať zrušenie odberu v praxi:

 • Udržiavanie nízkej miery spamu Gmail a Yahoo stanovili aj hranicu miery spamu, ktorá nesmie presiahnuť 0,3%. Za optimálnu hranicu sa však považuje 0,1%.

Pomocník AI už aj v newsletteroch 

Určitá forma umelej inteligencie sa postupne zavádza do každej oblasti nášho života a výnimkou nie je ani e-mail marketing. Obľúbené mailingové platformy ako Mailerlite, Brevo, Mailchimp alebo český Ecomail zakomponovali AI funkcie pri tvorbe newsletterov. 

Neviete vymyslieť trefný predmet e-mailu? Nevadí. Stačí, keď v Brevo zadáte kľúčové slovo, napr. „valentínska zľava“ a AI vám vytvorí niekoľko slušných návrhov, ktoré môžete ďalej upravovať.

Ukážka, ako sa dá použiť AI v Brevo pri tvorbe predmetu newslettera:

My sme túto funkciu tiež vyskúšali a jeden návrh sme dokonca použili v kompletnom znení. 

Ďalšou z AI funkcií je send – time optimization, ktorá vie predpovedať najlepší čas odoslania kampane pre konkrétneho príjemcu. Dokonca som už videla aj nástroj, ktorý z vašich materiálov zostrojí kompletný obsah celého e-mailu.

Umelá inteligencia sa v e-mail marketingu nevyužíva len pri obsahovej stránke. AI vám dokáže pomôcť s čistením databázy alebo analýzou zákazníckych dát, vďaka čomu budete vedieť lepšie prispôsobovať obsah vašim odberateľom. Mailchimp po novom využíva prediktívnu analýzu, ktorá dokáže odhadnúť budúce správanie vašich odberateľov. Môžete s ňou predpovedať, ktorí odberatelia uskutočnia nákup alebo sa odhlásia z odberu.

Neposielajte e-maily ľuďom, ktorí o to nestoja

Jednou z noviniek, o ktorej sme si hovorili vyššie je udržiavanie spam rate na 0,1%. To znamená, že v roku 2024 by ste mali ešte viac dbať na to, aby ste svojimi e-mailami nikoho neobťažovali. A vôbec. Má zmysel udržiavať kontakt s niekým, kto o to nestojí? Už dávno nie sú frajerinou 10 000 databázy s nízkou mierou angažovanosti. 

Neaktívnym príjemcom kampane radšej neposielajte. Nemusíte ich hneď z databázy vymazať, ale vytvorte osobitný segment neaktívnych používateľov a skúste sa zamyslieť nad reaktivačnou kampaňou. Môžete vyskúšať iný spôsob komunikácie. Opýtajte sa ich priamo, aký obsah by ich zaujímal alebo sa ich rovno opýtajte či chcú zostať vo vašej databáze alebo nie. Odhlásenie z odberu neberte osobne. Vždy je to lepšie ako keď označia newsletter ako spam a tým poškodia vašu reputáciu. 

Nejde o kvantovú fyziku – zamerajte sa na hodnotu 

Niekedy si mylne myslíme, že newsletter musí byť preplnený informáciami od vrchu až nadol. Dôležitá je hodnota, ktorú zákazníkovi prinesiete. Novinka, ktorá ho zaujme alebo návod, ktorý mu pomôže. 

Dnes nikto nečíta dlhé newslettre. Odporúčaná dĺžka sú 3 – 4 prescrollovania obrazovky. Niekedy stačí, keď sa so svojimi čitateľmi podelíte o 2 – 3 tipy týždenne. Nemusíte nad obsahom stráviť 10 hodín denne. Dôležitá je vytrvalosť a pravidelnosť rozosielky.

Americký copywriter Neville Medhora každý piatok posiela svojim odberateľom newsletter S.W.I.P.E.S. Bez ohľadu na to či má veľa práce, vždy si nájde 2 hodinky na jeho odoslanie. Všetky zaujímavosti, s ktorými sa chce podeliť si ukladá do osobitného priečinka počas niekoľkých týždňov a v piatok z nich vytvorí obsah. Pointou je to, že každý piatok čakám a teším sa, keď mi do schránky priletí tento newsletter. Áno, sama ho odoberám 🙂 Tento príklad sa nedá použiť na všetko, ale vedieť posúdiť, čo je hodnotné a primerane to pripraviť pre zákazníka, je oveľa náročnejšie ako sa zdá.

Metrika open – rate stráca na relevantnosti

Trendom posledných rokov je neupriamovať celú svoju pozornosť na výšku open – rate. Apple predstavil novú funkciu ochrany súkromia, ktorá blokuje nástrojom e-mailového marketingu sledovať informácie o užívateľoch, ako je napr. miesto, čas otvorenia e-mailu alebo zariadenie, ktoré využívajú. Preto sa momentálne za dôležitejšie považuje metrika click through rate

Interaktívne prvky bez zahltenia obrázkami

Vizuálne pekný newsletter môže odberateľov zaujať, no horšie je, keď sa kvôli veľkému množstvu grafického materiálu v e-mailovej schránke nezobrazí. Teraz je dokonca trendy viac textu ako obrázkov. Textový e-mail je síce trochu „oldschool“, ale pôsobí osobnejšie, ako elektronický list.

Okej. Čo s tými interaktívnymi prvkami? Napriek tomu, čo sme si povedali vyššie, jeden či dva interaktívne prvky vedia odlíšiť váš e-mail od ostatných.

 • gify
 • ankety
 • dotazníky
 • kvízy
 • gamifikácia
 • meniace sa CTA tlačidlá 

UGC na zvýšenie dôveryhodnosti

Vzrastajúca popularita User-Generated obsahu sa dostala aj do e-mail marketingu. Ide o recenzie, prípadové štúdie alebo fotografie, na ktorých zákazníci používajú vaše produkty. Ak máte od nich povolenie, využite tento autentický obsah vo vašom newsletteri. 

Optimalizácia šablóny na dark mode

Podľa Backlinko 49% všetkých e-mailov sa otvárajú na mobilnom zariadení. EarthWeb uvádza, že až 81,9% používateľov má v smartfóne nastavený tmavý režim. Pri optimalizácií svojej e-mailovej šablóny využívajte transparentné logo v png formáte. Niekedy budete musieť doplniť biele podčiarknutie alebo iný efekt, ktorý logo zvýrazní na tmavom pozadí. Ďalšou variantou je optimalizovať svoj e-mail na tmavý mód cez samotný kód. 

Nebojte sa rozprávať so svojimi odberateľmi ako s ľuďmi

E-mail marketing je jeden z najosobnejších marketingových kanálov. K odberateľom sa vieme prihovárať menom a posielať im personalizované ponuky. Za každou e-mailovou adresou sa nachádza človek z mäsa a kostí – váš zákazník. Rozprávajte sa s nimi tak ako naživo. Keď zmeníte komunikačnú stratégiu, dizajn newslettera alebo ich začnete oslovovať menom, nebojte sa ich opýtať či sa im táto zmena páči alebo aké sú ich preferencie. 

Nastavenie BIMI na zlepšenie dôveryhodnosti 

Jedným z najnovších trendov je zobrazovanie loga pri odoslanom e-maili. Ak si príjemca nepamätá názov vašej firmy možno vás spozná vizuálne podľa loga. Zvyšuje sa tým nielen viditeľnosť, ale aj dôveryhodnosť značky. Spolu s DMARC, DKIM a SPF slúži protokol BIMI na overenie odosielateľa. Príjemcovia tak majú istotu, že sa nejedná o žiaden podvodný e-mail. To, ako si BIMI nastaviť sa dozviete v návode od SmartEmailingu.

Ukážka, ako vyzerá funkcia BIMI v praxi:

Niektoré trendy sa časom menia, iné zostávajú relevantné aj niekoľko rokov. Dôležité je byť v obraze a vhodne prispôsobiť stratégiu pre váš biznis. Uvidíte, možno vám niektoré trendy pomôžu dosiahnuť lepšie výsledky. Ak potrebujete pomôcť s tvorbou newsletterov, neváhajte nás kontaktovať. 

Petra Šenkárová
Petra Šenkárová - SEO copywriter

Už odmalička som rada blúdila po internete, spoznávala jeho zákutia a prispievala naň svojím contentom. V tom čase z toho mojim rodičom stáli vlasy dupkom, dnes už vedia, že v online svete sa oplatí kráčať. Aj tieto prvé kontakty s internetom ma naviedli na cestu digitálneho marketingu, v ktorom sa chcem vzdelávať. Začala som štúdiom marketingovej komunikácie a praktické skúsenosti naberám tu v Invelity.