Kontaktujte nás a dohodnite si s nami stretnutie v Bratislave, vo Zvolene alebo aj v San Franciscu. Radi Vám pomôžeme s Vašim projektom.
PPC
Dôvody prečo ľudia opúšťajú vašu stránku
2. februára 2022
PPC
2. februára 2022
Navrhli ste skvelú webstránku, dali ste si záležať na jej obsahu, tlačíte obrovské peniaze do PPC kampaní, aby priviedli zákazníkov. Vidíte obrovské zasiahnuté publikum, ktoré na vašu stránku príde a veľmi vysoké percento ľudí, ktoré hneď zo stránky aj odíde. Ak niekto navštívi jednu stránku na vašom webe a pred odchodom na stránke neurobí nič, označujeme tú to akciu ako okamžitý odchod. Ako mieru odchodov (bounce rate) z webovej stránky označujeme, koľko návštevníkov opustí stránku bez vykonania akejkoľvek ďalšej akcie.Čo je teda dobrá miera odchodov? Miera odchodov medzi 56 % až 70 % je na vysoká, aj keď na to môže byť dobrý dôvod. Ako priemernú hodnotu môžeme považovať mieru odchodov medzi 41 % až 55 %. Optimálna miera okamžitých odchodov by mala byť v rozsahu 26 % až 40 %. Avšak toto sú len priemerné čísla a je vždy dobré pozerať sa na ne v kontexte obsahu vašej stránky. Rozdiely sú značné aj pri zariadeniach (mobil, tablet, počítač), z ktorých ľudia vašu stránku navštívili.
Vykonanie určitej požadovanej akcie na vašej webstránke, ako je nákup, vyplnenie formulára, stiahnutie e-booku atď. Označujeme ako konverzia. Konverzia je kľúčovým prvkom vašej stratégie plateného vyhľadávania. Ak v skutočnosti nepremieňate divákov na kupujúcich, načo inzerujete? Optimalizácia konverzného pomeru vám umožňuje maximalizovať každý cent vašich výdavkov na PPC tým, že nájdete ten optimálny bod, ktorý presvedčí maximálne percento vašich potenciálnych zákazníkov, aby konali.
Zakladateľ WordStream, Larry Kim, porovnával tisícky účtov Google Ads, ktoré spendovali 3 miliardy USD a zistili, že niektorí inzerenti konvertujú dvakrát alebo trikrát rýchlejšie, než je priemer. Naprieč odvetviami bola priemerná miera konverzie vstupnej stránky 2,35 %, no 25 % najlepších dosahuje konverzný pomer 5,31 % alebo viac. V ideálnom prípade, ak sa chcete dostať medzi 10 najlepších účtov – potom je vašim vysnívaným číslom miera konverzie 11,45 % alebo vyššia. Rovnako aj tu treba prihliadať, na rozloženia vášho webu. Ak budete mať vynikajúcu návštevnosť blogu, a budete túto navštevnosť zahrňovať do celkovej návštevnosti vášho e-shopu, samozrejeme sa miera konverzie zníži.
V skratne sme si načrtli dve dôležité metriky, ktoré sledujeme v PPC kampaniach. Poďme sa teraz spoločne troška kriticky pozrieť na vašu webovú stánku, či nepodporuje bouce rate a na druhej strane neznižuje konverzný pomer. Ak má niektorý z nižšie uvedených nedostatkov, či dokonca viacero, ani najlepší PPC špecialista vám nepomôže. Zbytočne platíte za reklamu. Z dlhodobého hľadiska vás vyjde lacnejšie ak investujete viac do opravy/ nového webu.
Naozaj sa ideme baviť o rýchlosti načítania web stránky? Naozaj. Ak chcete v digitálnej divočine prežiť, potrebuje byť vaša stránka gepardom, ktorý je fit, nie gepardom, ktorý má 3 nohy.
Trpezlivosť je vytrvalosť spojená s nádejou, že sa situácia zlepší. Ale koľko ľudí v populácií si môže dovoliť taký luxus a byť trpezlivý? A koľko ich chce byť trpezlivých? Asi to nebude väčšina. Vaši potenciálni zákazníci chcú všetko hneď a teraz. Aj vy chcete výsledky hneď a teraz. 🙂
V roku 2010 existovalo niečo vyše 210 miliónov webových stránok. Dnes je ich viac ako 1,8 miliardy, čiže konkurencia sa “mierne” zvýšila. Ako uvádza Kissmetrics až 47% užívateľov očakáva, že sa im stránka načíta do 2 sekúnd, alebo menej. Ak užívateľa, ktorý klikne na vašu reklamu, alebo vašu stránku vo vyhľadávači čaká dlhé načítavanie, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vráti späť, a uprednostní konkurenciu. Ostatné vaše prednosti voči konkurencii sa automaticky stávajú irelevantné, nakoľko ich potenciálny zákazník ani neuvidí. Ako rýchlo sa načítava vaša stránka? Zistíte TU
Na zrýchlenie načítania postačí pár úprav ako odstránenie zbytočných pluginov alebo zmenšenie veľkých súborov a obrázkov. Na webe nájdete množstvo programov na komprimovanie obrázkov. Môj obľúbený, najmä kvôli Pande je tento. Maximálna tolerancia u ľudí pri načítaní webstránky sú 3 sekundy a rýchlosť načítania je na vrchole pri užívateľskej skúsenosti a je pre nich najpodstatnejšia (UX – user experience).
Telefonovali ste niekedy na zákaznícku podporu vašej banky? A po niekoľkých minútach ako ste počúvali otravnú hudbu a opakujúci sa hlas „ak si želáte… tak stlačte….“ A koľkí ste to po čase vzdali bez úspešného vybavenia vašej požiadavky? V online máte podobnú situáciu, len tisíckrát zrýchlenú. Ľudia očakávajú, že jedným kliknutím okamžite získajú čo chcú. Ak to nezískajú ihneď u vás, majú na výber zástupy vašich konkurentov. Z toho vyplýva, že štruktúra vášho webu by mala byť jasná, prehľadná, logická a očakávateľná, nakoľko užívatelia sú zvyknutí na určité štandardy. Jednoduchá navigácia na stránke podporuje u užívateľa jeho pozitívne vnímanie stránky.
A nezabúdajme na hierarchiu. Nastavte webovú stránku tak, aby návštevníci prirodzene prechádzali na najdôležitejšie časti.
Často aj u klientov vidíme vskutku na prvý pohľad krásne webové stránky, ktoré obsahujú obrovské obrázky, videá, animácie, no v konečnom dôsleku ich webovky neplnia svoj účel. Ak je vašim cieľom, aby ľudia vyplnili formulár, potrebujú ho ľahko nájsť a má byť pre nich dostupný z každe časti webu. Ak chcete predávať, musia byť produkty logicky usporiadané a viditeľné.
Páči sa Vám dizajn Vašej stránky? Super! A páči sa aj Vašej cieľovej skupine? Iný web budete dizajnovať pre záhradkárov, iný pre kozmetičky a iný pre bankové produkty. Na dizajne záleží. Nejedná sa len o farebnosť, trendovosť či rôzne interaktívne prvky. Dôležitá je aj konzistentnosť, jednotný vzhľad a dojem z celej webovej stránky.
Vraj viac ako 46 % návštevníkov webových stránok často považuje dizajn webových stránok za najdôležitejšie kritérium na určenie dôveryhodnosti podniku. Neaktuálny dizajn môže vyvolať nedôveru vo vašu značku, pretože si myslia, že váš produkt a služby už nie sú relevantné. Hoci sa teda môže zdať, že udržiavanie aktuálneho dizajnu webových stránok je nákladnou investíciou, v skutočnosti ide o nevyhnutný výdavok na ďalší rast návštevníkov a predaja online. Dobrým pravidlom je zvážiť aktualizáciu dizajnu webovej stránky každých päť rokov, aby ste zostali aktuálni a udržiavali veci na úrovni.
V štúdii psychologička a výskumníčka Dr. Elizabeth Sillence požiadala účastníkov, aby skontrolovali webové stránky na tému hypertenzie a potom ohodnotili, či webovej stránke dôverujú alebo nedôverujú. Prekvapujúco zistila, že 94 % opatrných respondentov je znepokojených práve z dizajnu webovej stránky. Ak teda vaša stránka stále vyzerá ako by bola vytvorená v 90tych rokoch, je čas na profesionálny facelift.
22 % spotrebiteľov, ktorí navštívia webovú stránku prvýkrát, hľadá pútavé farby. Ale 21 % spotrebiteľov opustí stránku s „nezvyčajnými“ farbami. (Najlepšie dizajnérske firmy, 2021) Používajte prvky a dizajny, ktoré ľudia poznajú – nemusíte vynájsť koleso. Zbavte sa zbytočných prvkov dizajnu a urobte svoju webovú stránku zrozumiteľnou.
Ak sme spomínali dôveryhodnosť, potom overenie URL adresy k podpore dôveryhodnosti vášho webu určite prispeje. V britskej štúdii 64 % používateľov uviedlo, že by okamžite opustili stránku, ak by videli upozornenie „nie je bezpečná“. Aby ste neodradili zákazníkov a zabezpečili, že všetky informácie, ktoré používatelia zadajú na vašej stránke, zostanú bezpečné, aktualizujte svoju webovú lokalitu na protokol HTTPS.
Písmo, ktoré používate, ako aj farby textu a pozadia môžu rozhodnúť o tom, ako ľahko môžu ľudia čítať a užívať si obsah na vašej webovej lokalite. Neexistujú žiadne pevné pravidlá, ktoré by určovali, ktoré písmo používať a ktorému sa vyhnúť. Pokiaľ ide o veľkosť písma, držte sa väčších fontov, aby ste návštevníkom poskytli lepší zážitok bez ohľadu na to, či sú na počítači alebo používajú mobilné zariadenie. V prípade nadpisov používajte veľkosť písma 22 px alebo väčšiu. V prípade hlavnej časti textu sa držte veľkosti 14 px alebo väčšej.
Výhody vášho produktu nie sú jasné. Ak na svojej webovej stránke jasne nezdieľate so zákazníkmi vlastnosti svojho produktu, určite ich neprinútite k tomu, aby sa posunuli v predajnom lieviku.
Príklad:
Nebojte sa užívateľom povedať, čo od nich očakávate. Ak chcete aby nakúpili vaše produkty, aj vaše blogy by mali obsahovať tieto výzvy a odkazy na produkty. Ak chcete aby vám ľudia dali like na sociálnych sieťach, požiadajte ich o to. Výzva na akciu a jej formulácia je veľmi dôležitá. Ani váš partner nevie čítať vaše myšlienky, nemôžete to preto očakávať od svojich zákazníkov.
Zaujali ste ľudí svojim produktom alebo službou a chcú objednávať a nakupovať. Delí ich od objednávky už len množstvo otázok, ktoré potrebujú zodpovedať v dotazníkoch.
Čo sa týka formulárov, ideálne je, ak sú čo najstručnejšie. A ak obsahujú aj informácie, prečo jednotlivé informácie potrebujete. Položte si preto vždy otázku pri každom políčku, ktoré do dotazníkov pridávate, či tam naozaj musí byť. Ak zistíte, že je ťažké niečo obmedziť, spomeňte si, že spoločnosť Expedia zarobila ďalších 12 miliónov dolárov za jeden rok odstránením jedného jediného dátového poľa. Pri hľadaní optimálnej dĺžky formulára môžete vykonávať A/B testovanie.
Ak sa pozrieme na nákupné košíky online nakupujúci často prídu na stránku s pokladňou a odídu bez dokončenia nákupu. Odrádza ich zbytočná registrácia, zdĺhavé odhlásenie, absentujúce možnosti zliav, nedostatok možností platby, či rôzne technické problémy a poruchy.
Niektoré zdroje uvádzajú, že až 60% návštev vykonajú užívatelia na mobiloch. Práve toto je dôvod, prečo by vaša stránka mala byť responzívna. Ak vaša webová stránka nie je prispôsobená mobilným zariadeniam, vaši používatelia z mobilných zariadení budú pravdepodobne frustrovaní a opustia stránku. Uistite sa, že vaša stránka ponúka dobré používateľské prostredie pre mobilných používateľov, vrátane responzívneho dizajnu, ľahko klikateľných tlačidiel, navigácie prispôsobenej mobilným zariadeniam, menšej veľkosti súborov a zjednodušených formulárov.
Ak máte webové sídlo, ktoré je prehľadné, stručné a má vizuálne príťažlivý dizajn spolu s dobre spracovaným obsahom spolu s relevantnými odkazmi a jednoduchou navigáciou, poskytnete návštevníkovi pozitívny zážitok, ktorý ho môže pomôcť presvedčiť, aby zostal.
K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.
Kontaktujte nás a dohodnite si s nami stretnutie v Bratislave, vo Zvolene alebo aj v San Franciscu. Radi Vám pomôžeme s Vašim projektom.
Ak chcete dostávať naše zaujímavé články a novinky, určite sa pridajte do nášho mailing listu.