PPC

Prečo by ste mali prestať googliť svoj vlastný biznis?

25. novembra 2021

„Hľadal som svoju firmu na Googli a vôbec sa tam nevidím!“ Tak túto vetu už počul nejeden marketingový manažér a niekedy k tomu bolo pridaných aj pár vybraných slov, či otázok, za čo je teda potom platený.

Zvedavosť je prirodzená vlastnosť ľudí. Inak by sa klebety nešírili rýchlosťou blesku a najviac uhryznutí hadom by nebolo do prsta (ako inak vyskúšať či ten had nie je mŕtvy?). O zvedavosti a otvorení jednej malej skrinky s tajomstvom hovorí aj jedna z najznámejších gréckych bájí. Je to príbeh Pandory, vďaka ktorej máme teraz na svete kadejaké trápenie. Buďme pozitívni, aspoň nádej nám ostala.

V rámci biznisu je pre vás Pandorinou skrinkou otvorenie prehliadača Google a hľadanie vlastnej web stránky. Môže sa to zdať ako neškodná vec, ale nie je to dobrý nápad. Týmto vyhľadávaním škodíte nielen svojmu zobrazovaniu sa v organickom vyhľadávaní, ale podkopávate tým aj účinnosť vašej platenej reklamy.

A teraz sa pozrieme na možné scenáre čo sa deje, keď sa vyhľadávate a aké to má následky.

Prečo ste sa nezobrazili? 

Zadali ste do Googla názov vašej firmy alebo slovo, na ktoré by ste sa podľa vás na tutovku mali zobraziť. A vidíte len vašu konkurenciu.

Čo ste do toho Google napísali? Ak zadáte za úlohu 2 ľuďom vyhľadať rovnakú vec, nikdy ju nebudú hľadať rovnakým spôsobom. Je pravdepodobné, že existujú doslova stovky (alebo v niektorých prípadoch dokonca tisíce) kľúčových slov a fráz, ktoré sú relevantné pre každý biznis. Zároveň je treba dodať, že je takmer nemožné dosiahnuť vysoké hodnotenia všetkých kľúčových slov na jedinej stránke. Postupne, najmä v zahraniční, ľudia používajú na vyhľadávanie dlhšie frázy a do toho sa pridáva aj hlasové vyhľadávanie. Vaša stránka môže mať dobré hodnotenie pre jeden výraz, ale pre iný sa neukáže. Ak budete robiť optimalizáciu len na základe jedného hľadaného výrazu, môžete znížiť organickú výkonnosť na iných.

Odkiaľ ste to napísali? Dvaja ľudia, ktorí hľadajú rovnaké slová, môžu mať úplne odlišné výsledky vyhľadávania. Aj keď Google hovorí, že výsledky vyhľadávania sa nemusia nevyhnutne „prispôsobovať“, tak pri výbere berie do úvahy kontext a zámery hľadajúceho. Google napríklad vie, že žijem v Bratislave, vyhľadávam miesta, ktoré sa nachádzajú v Dúbravke, čiže je viac pravdepodobné, že sa mi budú skôr zobrazovať výsledky relevantné pre Dúbravku ako tie pre Petržalku. Pridajte k tomu prevalenciu a váhu výsledkov miestneho vyhľadávania a to, čo vidíte, sa môže dosť líšiť od toho, čo vidí váš potenciálny zákazník.

Čo ste na tom Googli v minulosti robili? Google berie do úvahy aj vašu históriu prehliadania, resp. správania sa. Ak vám ponúkol viackrát nejakú stránku a neprejavili ste o ňu záujem, už vám ju ďalší krát nezobrazí.

Google využíva neustále sa meniace všadeprítomné nástroje, vďaka ktorým je najlepším vyhľadávacím nástrojom. Na základe toho si môžete byť istí, že má mnoho hĺbkových pravidiel a preferencií založených na algoritmoch na určenie vášho zámeru a je to mnohostranné rozhodnutie o tom, čo sa má použiť pri každom vašom vyhľadávaní. Ako by to mohol vedieť? Jednoducho. Pozná vás. Čo všetko o vás Google vie si môžete pozrieť TU.

Čo sa stane ak ste sa zobrazili? 

Ak zadáte do Googlu názov svojej firmy a objaví sa, dostali ste sa do zlej situácie, pretože akákoľvek ďalšia akcia, ktorú vykonáte, môže spoločnosti Google poslať menej než pozitívne informácie o kvalite vašej stránky.

Pri organickom vyhľadávaní

  • Mohli by ste neúmyselne znížiť svoju vlastnú hodnotu. Ak si na Googli pozriete svoj web a nekliknete naň, práve ste Googlu povedali, že výsledok, ktorý vám ukázal, nie je pre dané vyhľadávanie relevantný.
  • Ak hľadáte a robíte ďalší krok – kliknutie na váš web, no hneď ho opustíte, Google tým informujete, že váš web nespĺňal potreby hľadaného výrazu. Opäť to môže negatívne ovplyvniť SEO a budúce výsledky vyhľadávania.
  • Ak si na Googli prezeráte svoju webovú stránku a chcete sa vyhnúť odoslaniu nesprávnej správy spoločnosti Google o relevantnosti, môžete na ňu kliknúť. Ak však ďalej nestrávite čas na svojej webovej lokalite a nekliknete na iné podstránky (nevykonáte interakciu), odosielate do služby info do Google Analytics o okamžitom odchode a stiahnete si štatistiky svojich vlastných webových stránok. Opäť možno hovoríte spoločnosti Google, že relevantnosť stránky pre vaše vyhľadávanie nebola veľká.

Pri platených reklamách

  • Ak používate platené reklamy Google, tieto scenáre tiež narúšajú výkonnosť vašej reklamy a môžu vás navyše stáť peniaze. Kliknite na reklamu a naúčtovali ste poplatok na svoj vlastný účet.
  • Ak nekliknete, vaša reklama vyzerá menej relevantne pre algoritmy strojového učenia, čo môže potenciálne znížiť vaše skóre kvality, čo môže brániť výkonnosti a zvyšovať vaše náklady.
  • Ak neklikáte na svoju reklamu, keď na ňu narazíte, pridávate zobrazenie, ktoré znižuje vašu mieru prekliknutia. To zase môže poškodiť skóre kvality vašej reklamnej kampane Google a viesť k zvýšeným nákladom.

Toto boli stratové scenáre v každom prípade! Čo teda robiť, ak chcete zlepšiť vaše výsledky?

Namiesto toho, ako googliť vlastný biznis, investujte svoj čas do spoznávania vašej cieľovej skupiny. Položte si otázky ako: Aké odpovede hľadajú moji klienti? Existujú nejaké opakujúce sa problémy alebo identifikovateľné vzory? Ako môžete tieto problémy efektívne riešiť a ponúknuť riešenie? Ak neviete ako na to, prečítajte si náš článok – Ako vyzerá marketingová stratégia v digitálnom marketingu.

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.