fbpx

Všeobecné

Ako uspieť na pohovore

11. augusta 2021

To je skvelá otázka. Jej predchodkyňou je otázka: Ako sa na pohovor vôbec dostať?
V tomto článku si predstavíme pár tipov, ktorými si dokážete vylepšiť vašu osobnú značku. Pozrieme sa aj na niekoľko pomôcok, ktoré používame u nás v agentúre, ktoré vám zlepšia váš životopis a motivačný list.

Osobná značka na internete

Už ste niekedy hľadali informácie o bývalých spolužiakoch či novom susedovi? Ľahké, nie? Stačí nám pár údajov a internet, najmä sociálne siete, nám ponúknu podrobné info o konkrétnom človeku od rodinného stavu, cez koníčky až po stravovacie návyky. A takto postupujú i recruiteri, keď pátrajú po ideálnom kandidátovi. 😊

Aby sa vám nestalo niečo podobné : KUK

Aké stopy ste zanechali na internete

  • Mrknite na to, aké fotky a videá na sociálnych sieťach zdieľate (facebook, tik-tok, insta) a na ktorých ste označení. Hoci vaše víkendové žúrky sú legendárne, pri uchádzaní sa o zodpovedné pozície vám skôr uškodia. Takže stačí ich jednoducho zmazať alebo odznačiť.
  • Ak potrebujete celkovo skryť váš profil na facebooku a účet na insta označiť ako neverejný, nájdete množstvo návodov aj na youtube. Jedným z nich je bezpečne na facebooku. Hromadne mazať príspevky na facebooku viete s nástrojom Manage Activity
  • Máte horúce prsty a v slabej chvíli sa na facebooku radi pohádate s kýmkoľvek o čomkoľvek? Nerobte to. Mať obraz konfliktného človeka vám pri hľadaní práce nepomôže. Všetky komentáre a statusy sú totiž dohľadateľné.
  • LinkedIn profesijná sociálna sieť. Práve tu by ste mali zanechať najvýraznejšiu stopu. Takže aj nemáte účet, založte si ho. Ak nie je kvalitný, vyšperkujte ho.
  • Aký formát má váš e-mail? E-mail zo schránky pusinka.cukríček@azet.sk so žiadosťou na serióznu pracovnú pozíciu ani neskúšajte poslať. Vytvoriť novú schránku si viete v službe gmail rýchlejšie, ako za čas keď dočítate tento článok.

Vzdelávanie

Vzdelávajte sa. To, že váš voľný čas venujete aj iným veciam ako PS4 a Netflixu vám pripíše pár plusových bodov. Mnoho kurzov dnes nájdete zadarmo online. Stačí sa pozrieť na oblasť, ktorá vás zaujíma. 

Životopis a motivačný list

Pri písaní životopisu a motivačného listu buďte kreatívni v prezentácii, nie vo vymýšľaní faktov a nadhodnocovaní svojich zručností. Skúste si tiež predstaviť, že v množstve žiadostí by práve tá vaša mala zaujať. A hlavne vyvarujte sa tomu, aby ste použili vzory z najznámejších portálov na hľadanie práce. Sú to vzory, nestačí tam len prepísať meno.

Gramatika, štylistika

„Tomu slovenčinovi dávame opčas zabrať všetcy.“ A iným jazykom tiež.  O tom, že sa to nestáva len vám sa dočítate v článku od našej kolegyne Natálie. Pre tých, ktorí sú zo školy už tiež nejaký ten čas vonku sú dostupné  rôzne nástroje.

  • Synonymický slovník – nájdete ho priamo vo worde, ale aj online. Veď nech vidia, že sa viete košato vyjadriť.
  • Korektor online nástroj, ktorý vám opraví v textoch aj čiarky a pozor, dokonca skoriguje aj nominatív množného čísla.
  • Ak sa nekamarátite s anglickou gramatikou bude Grammarly váš obľúbený nástroj.

Ani vizuálne 😊

Ak si vás majú zapamätať, pohrajte sa s grafikou vašich podkladov, je to omnoho jednoduchšie ako by sa mohlo zdať.

  • Fotka – dnes už povinná jazda. Reprezentatívna, nie taká kde máte orezanú hlavu z hromadnej fotky zo stužkovej. Takmer každý telefón dnes má integrovaný footoaparát, tak ho využite. Na úpravu fotografie môžete použiť bezplatné online nástroje. Pre začiatočníkov Fotor a pre pokročilejších PhotoPea ( je skoro ako photoshop).
  • Celkový vizuál vám pomôže vykresať Canva. Je to jednoduchý zábavný program, ktorý sa dá využiť na vytváranie projektov a má prednastavené šablóny pre Facebook a Instagram aj iné. Dôležité je, že ponúka i viac ako 1400 šablón životopisov, takže si určite budete môcť vybrať ten správny štýl pre vás.

3 tipy na záver

Uložte si váš životopis vo formáte pdf, predídete tak problém s jeho otváraním a nebude sa vám rozbíjať formátovanie.

Vždy pomenujte životopis a motivačný list vaším menom a priezviskom. Uľahčíte tak HR špecialistovi prácu pri sťahovaní vašich podkladov a ich zakladaní. Nebude mať 40 krát súbor s názvom životopis.

Prvý dojem môžete urobiť len raz a preto veríme, že vďaka nášmu článku sa vám ho podarí zlepšiť. Držíme palce pri hľadaní vášho vysnívaného pracovného miesta.

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.